Kraj, Przemysław Witkowski

Oto top teorii spiskowych, w które wierzą Polacy

Fot. Rory112233/commons.wikimedia.org CC BY-SA 4.0, pxhere.com CC0 Public Domain/ Fotoedycja KP

Chcesz poznać prawdę o dziejach naszej pięknej ojczyzny? Nikt nie opowie ci ich barwniej niż teorie spisku. Rzućmy okiem na te w Polsce najpopularniejsze. Zrekonstruujmy spiskową historię Polski.

Czy to epidemie, czy moda – wszystko dziś rozprzestrzenia się szybciej. W poprzednich stuleciach i postęp, i upadek dokonywały się przez dekady. Teraz wystarczy kilka lat, żeby na środku pustyni wyrosły wieżowce, a fabryka, która jeszcze niedawno organizowała życie całego miasteczka, upadła. Jednocześnie fałszywe okazały się wielkie opowieści o postępie, zbawieniu, ostatecznej prawdzie. Wszystkie rozmontowała dekonstrukcja, ale także praktyka życia w spełnionych koszmarach ich realizacji. Kolejno upadały: feudalizm, faszyzm, komunizm i liberalizm. Dziś nie ma już żadnej pocieszającej opowieści.

Co po nich pozostanie? Oczywiście teorie spiskowe. Za kulisami chaotycznych zdarzeń ludzie zaczynają doszukiwać się jakiegoś ukrytego porządku. Już nie pozytywnego, lecz złowrogiego. Kiełkuje w nich idea, że grają jedynie w teatrze, sterowanym z ukrytej reżyserki. Przekonanie o spisku pozwala im jednak poczuć, że w chaotycznym, pełnym niepewności świecie jest jakaś oś porządku.

Turbopatriotyzm proponuje powrót do wspaniałej przeszłości

Teorie spiskowe to forma pocieszenia, bowiem prawda jest przerażająca – nikt nie rządzi światem oprócz chaosu. Dlatego wielu woli wierzyć w zakulisowe gry tajnych sił. Drugorzędne jest, kto dokładnie siedzi za sterami: reptilianie, Żydzi, kosmici, iluminaci, masoni… Za to wiedza, że jest jakiś władca marionetek, pozwala wierzyć, że nie jesteśmy wrzuceni jak źdźbło w ocean, miotani przez fale, bez celu i sensu, bezsilni, samotni.

Przyjrzyjmy się zatem, w co wierzyć chcą Polacy i kogo obarczyć odpowiedzialnością, kiedy dociera do nich straszna prawda, że świat wokoło nie ma żadnego sensu.

„Polska niepodległa to Polska Lechicka”

Na początku była Wielka Lechia – kraina rozciągająca się od Uralu aż po Alpy. Rządzona przez królów dzielnych i mądrych, płowowłosych i niebieskookich, którzy na swoich rydwanach gromili i Galów, i Rzymian, i Greków.

Rosły i rozwijały się ich miasta: Carodom (Kraków), Szczyt (Szczecin) i Kodan (Gdańsk), z których to rządzili imperium, pełni mocy i chwały sprawiedliwi władcy. A sercem tej krainy były ziemie obecnej Polski, ludne, żyzne i bogate – kulturalne i polityczne centrum Europy. I tak istniała Wielka Lechia lat prawie trzy tysiące. A wszystko to do czasu, kiedy jej wrogowie, podstępnie, zdradliwie, knując i złorzecząc naszym, zjednoczyli się i zadali cios w plecy, oczywiście znienacka. Wygubili dynastów, podzielili ziemię, nawrócili na nową religię, zabrali pamięć i skazali na status wiecznej kolonii.

Wielka Lechia. Źródło Youtube.com: Terytorium i stolice imperium Lechitów na przestrzeni wieków. Konsultacje i nadzór merytoryczny Janusz Bieszek (kadr)

Mniej więcej tak wygląda zaranie dziejów Polski dla rosnącej grupy turbolechitów. Rodowód Polaków/Lechitów może zresztą sięgać jeszcze głębiej w mroczne dzieje ludzkości, kiedy to mityczni Atlanci toczyli krwawy bój z Ariami z zaginionego kontynentu na Pacyfiku – Mu, zmieniając po drodze atomowymi ładunkami tereny Gobi z żyznych ziem w bezludną pustynię.

To tam sięgać mają korzenie Polski, najstarszej z nacji, dzielnej, dumnej, skrzywdzonej. Autorowi tej koncepcji, Januszowi Bieszkowi, byłemu pracownikowi handlu zagranicznego PRL i tajnemu współpracownikowi SB wystarczyła kronika Galla Anonima, Wincentego Kadłubka, kilka mitów i legend oraz falsyfikatów (Kronika Prokosza, Kronika Królewska i Zielonogórska, Księga Welesa), zmiksowana z Erichem von Dänikenem, Ancient Aliens i odrobiną teozofii Heleny Bławatskiej, żeby uznać, że ziemie Polski to ojczyzna europejskiej cywilizacji i centrum wielkiego imperium. I przy okazji stworzyć rodzimą wersję nazistowskiej ariozofii.

Rasistowskie imperium Lechitów

Idea turbolechityzmu trafiła na podatny grunt. Laicyzacja Polaków, moda na swojskość, a także na Słowiańszczyznę (od Donatana i Cleo po Festiwal Wikingów i Słowian na Wolinie) potrzebowały swojej mitycznej opowieści. Dodatkowo przemęczeni, mało zarabiający, zakompleksieni Polacy chcieli usłyszeć historię, w której prowincjonalność Polski nie jest winą jej mieszkańców. To „cios w plecy”, zdrada, sojusz wroga zewnętrznego i wewnętrznego miały strącić Wielką Lechię z należnego jej, dominującego miejsca i to tego powodu dzisiejsza Rzeczpospolita to marne peryferia Europy. I ta figura Polski jako ofiary złowrogich, wrażych sił chyba na stałe już zagości w wyobraźni lokalsów.

Wielka Aryjska Lechia, czyli nacjonaliści-neopoganie

Wolnomularze i spisek masoński

Zniszczenia lechickiego imperium było bowiem wrogom Polski mało. Mimo że chętnie i z czystym sercem Lechistan przyjął narzucone im chrześcijaństwo, to – zdaniem poszukiwaczy masońskiego spisku – już od renesansu nad lechickimi ziemiami zaczęły ponownie zbierać się czarne chmury.

Kiedy Kościół katolicki przeszedł rozłam nazywany reformacją, najwierniejsza córa Watykanu – Polska – znalazła się na celowniku jego demonicznych wrogów: heretyków, magów i masonerii właśnie. Znieść oni nie mogli piękna katolickiej wiary wśród ludu i obrony interesów Kościoła przez elity. Zaprzysięgli więc zniszczyć i powalić, wyrwać tę perłę katolicyzmu z papieskiej korony i rzucić między wieprze.

Karol X Gustaw, Jerzy Rakoczy, Katarzyna II, August II, August III, Fryderyk II, Stanisław August Poniatowski – wszystkie te nazwiska powiązane są jedną nicią: wolnomularstwem. Na pierwszy rzut oka niczym się od innych nie różnią. Kiedy jednak przygląda się im oko wytrwałego tropiciela spisków, okazuje się, że wszyscy oni to magowie, alchemicy, okultyści i wróżbici, kabaliści i orgiastyczni mistycy, diaboliczni profeci, u których lucyferianizm miesza się z protestantyzmem i kabałą. A wszystko po to, by wraz ze swoimi wolnomularskimi braćmi realizować swój ostateczny cel: utopię Nowego Porządku, „zemstę za Hirama” na katolickiej, łacińskiej cywilizacji i jej Przedmurzu – Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Cóż z tego, że niektórzy z nich nawet ową władali, kiedy przecież krok po kroku doprowadzili ją przez rozbiory do zniknięcia. Wierni tajnym lożom, wykonujący niejawne dyrektywy, piszący programy polityczne i mieszający naiwnym w głowach „postępowymi” ideami – to właśnie masoni, a nie liberum veto, szlacheckie interesiki czy zależny model rozwoju gospodarczego, położyli kres niepodległej I Rzeczypospolitej.

Na tym nie koniec. Bo i kolejne spiski przeciw Polsce się udawały, czego najlepszym przykładem tragiczne, nieudane powstania. Same przecież nie mogłyby upaść, wywołane przez gorące głowy bez odpowiedniego przygotowania, w duchu „ja z synowcem na czele i — jakoś to będzie!”. Nie. Za polską klęską musiała stać masoneria.

I do dziś, zdaniem zwolenników tezy o masońskim spisku, masoneria walczyła z ideą katolickiej polskości poprzez, kolejno, „rozwijanie „ruchu bezbożniczego”, akcję na rzecz ślubów cywilnych i rozwodów, popieranie idei świadomego macierzyństwa i regulacji urodzeń, propagowanie „kultury nagości” i „wyuzdania”, wprowadzenie „śmiałej” mody kobiecej, głoszenie ideologii równouprawnienia mniejszości religijnych, zastępowanie pochówku katolickiego kremacją i realizowanie pomysłu „cmentarzy bezwyznaniowców”. A po drodze, zdaniem wierzących w spiskowe dzieje Polski, zyskiwali masoni kolejnych wpływowych sojuszników.

„Żydzi, Żydzi, cała Polska się was wstydzi”

Niesłabnącym evergreenem w materii spisków są w Polsce Żydzi. Od wieków ta mniejszość religijna i etniczna jest obiektem najbardziej fantastycznych teorii, fantazji lękowych i paranoicznych podejrzeń.

Już w średniowieczu oskarżało się ich w Polsce o rytualne ofiary z ludzi. Celem miały być przede wszystkim dzieci. Porwany lub kupiony od rodziców chłopiec miał być, zgodnie z tą makabryczną legendą, zamykany w podziemiach synagogi. Żydzi mieli się w niej zbierać i parodiować proces Jezusa, oskarżając, a potem torturując pacholę poprzez nakłuwanie igłami, bicie, duszenie czy biczowanie. Na koniec umęczone dziecię koronować mieli koroną cierniową, przybijać do krzyża i przebiwszy mu bok włócznią uśmiercać, aby zebrać jego krew sączącą się z rąk, stóp i genitaliów i użyć jej do magicznych rytuałów, a w uproszczonej wersji dodawać do ciasta na macę.

Żyd stosowany

czytaj także

Żyd stosowany

Bożena Keff

Tymczasem prawda o znikających dzieciach była dużo bardziej prozaiczna, choć równie tragiczna. Za przykład, gdzie zniknąć mogło wówczas dziecko, niech posłuży doniesienie krakowskiego „Czasu” z połowy XIX wieku. Opublikowano tam wiadomość następującej treści: „W dniu onegdajszym w przechodzie przez ulicę Franciszkańską, w samym środku ulicy utonęło w błocie dziecko, liczące lat 3 miesięcy 7. Pomimo wszelkich poszukiwań, gęstość i ilość błota zalegającego ulice udaremniła wszelkie usiłowania. Ktokolwiek znalazłby nieszczęsną ofiarę, niech się zgłosi do ojca, a otrzyma przyzwoitą nagrodę”.

Prawdziwy wybuch antysemickich teorii spiskowych w Polsce zaczyna się jednak pod koniec wieku XIX. Od tego czasu stają się oni obsesją nacjonalistów, samozwańczych zbawców narodu, wzmożonych patriotycznie księży i innych poszukiwaczy prostych odpowiedzi na trudne pytania. Dla antysemitów Żydzi bowiem to rodzaj istoty zbiorowej na kształt roju owadów, którego celem jest żerowanie na zdrowym ciele narodu i spijanie soków z jego arterii. Wespół w zespół najpierw zwodzą oni Lechitów, bogacą się kosztem szlachetnych Polan, potem rozpijają chłopa, aż wreszcie wywołują rewolucję bolszewicką i utrwalają komunizm.

Powstanie styczniowe i jego porażka? Wynik knowań baronów Rothschilda i Reba Meiselsa. Lenin? Agent Judejczków i sam pół-Żyd, pół-Kałmuk. KC KPZR? Nowy Sanhedryn, zainstalowany, by gnębić potomków Rusa. ZSRR i blok wschodni? Ekspozytura Izraela. Stalinizm? Winna „żydokomuna”. Transformacja ustrojowa? Resortowe żydowskie dzieci z Unii Wolności. Takie fantazje związane z Żydami można by mnożyć bez końca.

„Pogromy? To nie Polacy robili to Żydom, to komuniści”

Do szczególnie trwałych należy spiskowa wizja Judeopolonii – państwa na ziemiach polskich, w którym władzę sprawują Żydzi, a polscy goje skazani są na bycie ich niewolnikami. Wraca ona regularnie od początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku po dziś dzień. Poczucie niepewności i zagrożenia w obliczu mocarstw oraz zewnętrznych sił będących poza kontrolą dawało się nieco uspokoić przez wyobraźnie sobie, że to nie przypadek ani wraże mocarstwa miotają Polakami, lecz tajemnicza grupa spiskujących przeciw Rzeczpospolitej Żydów.

Ta fantazja czyniła tajemniczy świat jaśniejszym, prostszym i bardziej zrozumiałym. Po raz pierwszy pojawia się już w książce Juliana Ursyna Niemcewicza Rok 3333, czyli sen niesłychany, z jej wizją Warszawy przyszłości nazywanej Moszkopolis, gdzie oczywiście rządzą Żydzi. Sam termin wprowadza w 1912 roku w książce Poznaj żyda Teodor Jeske-Choiński, ostrzegając przed „zaduszeniem Polaków, jeśli nie zostanie spełnione ich żądanie utworzenia Judeopolonii i narodu judeopolskiego”.

Także tajne służby – kolejno Rosji, Niemiec, ZSRR i PRL – pomogły znacząco w podtrzymaniu antysemickich mitów. Swoje dołożyła powstała w 1903 roku fałszywka carskiej Ochrany Protokoły mędrców Syjonu, czyli żydowski program podboju świata, opisująca rzekome plany osiągnięcia przez Żydów globalnej dominacji. Protokoły przedstawiają plany zniszczenia moralności nieżydowskiego świata, opanowania przez judejskich bankierów światowych gospodarek, kontroli prasy i ostatecznie zmiażdżenia zachodniej cywilizacji.

Swój kamyczek dołożyły też służby Cesarstwa Niemiec. Podczas I wojny światowej nasyłały na tereny Polski i zachodniej Rosji szpiegów i prowadziły „akcję rewolucjonizacji i insurekcjonizacji”, obiecując Żydom… powstanie rzeczonej Judeopolonii. Żeby było ciekawiej, także w PRL służby specjalne wydały książkę pt. Judeopolonia. Nieznane karty historii PRL, autorstwa pułkownika informacji wojskowej Zdzisława Ciesiołkiewicza. Ta z kolei tłumaczyła wszelkie błędy i zbrodnie PRL udziałem w nich – co za niespodzianka – Żydów. W promocję antysemickich teorii zaangażowali się też liczni w łonie opozycyjnej prawicy narodowej tajni współpracownicy SB. Cel? Wywołanie sporów w łonie Solidarności i zniechęcenia do liderów opozycji takich jak Adam Michnik, Bronisław Geremek czy Karol Modzelewski, którzy byli żydowskiego pochodzenia. Łatwo dostępne w tym czasie stały się też same Protokoły… , które można było kupić w niektórych warszawskich kościołach.

Żydowska opowieść nie musi krzepić polskich serc

Jeszcze raz: po co te wszystkie knowania? Jak zawsze po to, by powalić Polskę na kolana, rozkraść jej majątek, uczynić pokorną, posłuszną i bezbronną, tak jak to było w wypadku Wielkiej Lechii i masońskich rozbiorów I Rzeczypospolitej. W tym samym celu czyni się Polaków winnymi Holocaustu. W tym miejscu łączą się gładko myśl gen. Milicji Obywatelskiej Tadeusza Walichnowskiego, jednego z liderów nacjonalistycznego nurtu w PZPR, ze skrajnie prawicowymi politykami i publicystami. Wszyscy oni uznają, że „międzynarodowe kadry syjonistów są powiązane z amerykańskim imperializmem”, a celem ruchu syjonistycznego jest utrzymanie i umocnienie „światowego narodu żydowskiego”. Izrael zaś jest „narzędziem” realizacji tego celu.

Jakim cudem? Otóż zapłacenie 2 mld dolarów Izraelowi za Holocaust miało być momentem, w którym zawiązany został sojusz niemiecko-izraelski. Niemcy (zachodni!) oczyszczeni z win, mieli ramię w ramię z przekupionymi Żydami izraelskimi zrzucać na Polaków odpowiedzialność za Holocaust i próbować ograbić ich z narodowego majątku.

Po co to wszystko? Oczywiście, aby zbudować „żydowską suwerenność wyspową w regionie od Szczecina do Odessy”. Izrael, Niemcy i polscy zdrajcy dążą mianowicie do zbudowania Mitteleuropy i umieszczeniu w niej Judeopolonii. Na Bliskim Wschodzie zbliża się bowiem wielka wojna, już dziś Żydzi szukają więc nowego terenu pod kolonizację, do czego przejęcie kontroli nad terytorium Polski jest kluczowe. Narzędzia? To między innymi filmy Shoah Lanzmanna, Lista Schindlera Spielberga, Muzeum Polin, roszczenia w sprawie mienia bezspadkowego po zamordowanych Żydach i oskarżenia o sprawstwo mordu na Żydach w Jedwabnem. A spodziewane efekty? Ostateczne rozwiązania kwestii polskiej, przejście krajanów do rezerwatów, konkurs na kandydatów do Polenratów i wreszcie życie w „kondominium”.

Niezdolni do wstydu [Sierakowski rozmawia z Lederem]

Albo jeszcze inaczej: przyszłością Polski jest Ukraina, czyli Nowa Chazaria, rządzona przez żydowskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, żydowskiego premiera Wołodymyra Hrojsmana, za pieniądze żydowskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego, a wszystko pod kontrolą sekty chasydzkiej Chabad-Lubawicz z siedzibą w Dniepropietrowsku. To licząca około 200 tys. osób grupa chasydzka, prowadząca międzynarodową działalność konwersyjną.

Wedle antysemickich teorii spiskowych sam prezydent USA Donald Trump w 2017 roku przeszedł na judaizm i przystąpił do synagogi Chabad w Nowym Jorku. Nad Wisłą zaś rządzą ambasadorki USA Georgette Mosbacher i Izraela Anna Azari. Tak mówią skrajnie prawicowi publicyści i liczne „dokumenty z żółtymi napisami”. No, to chyba musi być prawda?

J.T. Gross: Postawcie pomniki wywiezionym z miasteczek Żydom zamiast Kaczyńskiemu

W trzeciej minucie słychać strzały

Dopełnieniem nieszczęsnego losu Polski-ofiary była śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób na pokładzie TU-154. Silne emocje, które wywołała, szok, poczucie straty i smutek zwolenników zmarłego prezydenta doprowadziły u części z nich do poszukiwań spiskowych wytłumaczeń tej niezwykłej katastrofy.

Teorii było wiele. Od elektronicznego ataku zakłócającego pracę systemu TAWS, przez pułapkę helową i sztuczną mgłę rozpyloną przez Rosjan, przepuszczoną celowo przez kremlowską kontrolę wadę fabryczną serwisowanego samolotu, wielopunktowy wybuch bomby termobarycznej, a nawet nadcięcie skrzydła tupolewa piłą, aż po wybuch w salonce prezydenta i kadłub pękający jak parówki.

Do najodważniejszych teorii należy z pewnością koncepcja traktująca wybuch jako kamuflaż, mający na celu ukrycie faktu uprzedniego otrucia pasażerów. Pojawiają się też koncepcje, że po uderzeniu w ziemię tych pasażerów, którzy jednak przeżyli, dobijali tajemniczy uzbrojeni ludzie, a strzały te rzekomo słychać na amatorskim filmie, kręconym i wrzuconym na Youtuba przez przechodnia.

Najciekawszą jest chyba jednak „teoria maskirowki”. Według niej 10 kwietnia pasażerowie feralnego Tu-154M w ogóle nie dolecieli do Smoleńska i w ogóle żadnego wylotu nie było, bo zostali wcześniej porwani i zabici w imię nowej Jałty. Uzgodnili ją wspólnie Barack Obama, Donald Tusk i Władimir Putin, wykonawcą wyroku zaś zostać miał ten ostatni. Wszystko to jako przypieczętowanie nowego podziału i stref wpływów.

Szczepionki i elektrosmog

Gdyby jeszcze ktoś spośród dzielnych Polaków pozostał żywy, wygubić go mają na rozkaz Nowego Światowego Porządku (NWO), produkowane przez Big Pharma (sprzysiężone w zmowie wielkie koncerny farmaceutyczne) szczepionki. Uśmiercać nasze dzieci mają, zdaniem antyszczepionowców, następstwa szczepień: encefalopatia, drgawki, zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, nieutulony ciągły płacz, sepsa, reakcje alergiczne, ropiejące węzły chłonne, zespół hipotensyjno-hiporeaktywny, zakażenie gruźlicą i oczywiście autyzm.

Wstydliwa historia ruchów antyszczepionkowych

Tych wreszcie, których nie wybiją w pacholęctwie szczepienia, dorżną chemtrailsy i elektrosmog. Te pierwsze to smugi kondensacyjne powstające za lecącym samolotem. Niby niewinne, ale oczywiście mające utajony i zbrodniczy cel, realizowany poprzez rozpylanie na wielkich obszarach dużych ilości substancji. Oczywiście na rozkaz Rządu Światowego, a to z zamiarem redukcji populacji oraz „zablokowania myślenia”. Do naszych płuc mają trafiać w ten sposób aluminium, by zatruć nam szyszynkę poprzez oblepianie jej i tworzenie żółtej otoczki oraz zatykanie jej kanałów, a także tytan, wirusy, bakterie, grzyby – Candida, no i jeszcze do tego poliwęglany. Efekt – choroby, ogłupienie, zgon.

Sprawę zaś finalnie załatwi promieniowanie 5G, które uderzy falami wywołującymi u ludzi czerniaka i bezpłodność. Resztkami przetrzebionej populacji nieszczęsnych potomków Lechii i ich potomkami zajmie się zaś Homintern i jego macki, homolobby w Kościele, w teatrze, w polityce, w Unii Europejskiej i amerykańskim Kongresie, które seksualizując dzieci i rozbijając rodzinę, zakończą ostatecznie istnienie potomków kolejno kontynentu Mu, cywilizacji Gobi, Wielkiej Lechii, I, II, III i IV Rzeczypospolitej.

I w ten sposób zakończą się milenia cierpień i katuszy naszej wielkiej nacji.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Przemysław Witkowski
Przemysław Witkowski
Historyk idei, badacz ekstremizmów politycznych
Przemysław Witkowski – poeta, dziennikarz i publicysta; dwukrotny stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu; absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; opublikował „Lekkie czasy ciężkich chorób” (2009); „Preparaty” (2010); „Taniec i akwizycja” (2017), jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, serbski, słowacki, węgierski i ukraiński.
Zamknij