Miasto

Zaprojektujmy razem Węglowy

Wypowiedz się na temat przyszłości Targu Węglowego w Gdańsku - zaprojektujmy razem przestrzeń w niedzielę.

Celem akcji Targ o Węglowy jest dialog z mieszkańcami i osobami korzystającymi z Targu na temat jego aktualnej oraz potencjalnej funkcji. Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście zaprasza do wypowiedzenia się na temat przyszłości Targu Węglowego.Targ o Węglowy w Gdańsku, niedzielę 1 września w godzinach 12 – 20.

Zapraszamy mieszkańców i turystów do czytania książek w samym środku miasta, siedząc na leżakach, kocykach czy trawie. W czytelni odwiedzający znajdą książki o różnej tematyce: filozofia, literatura piękna i dziecięca, historia, publicystyka oraz lektury poświęcone miastu, partycypacji, projektowani, konsultacji społecznych i wiele innych.

W niedzielę przez cały dzień rysowanie/projektowanie wymarzonego Targu Węglowego węglem na dużym stole planszy przed Miejską Czytelnią Krytyki Politycznej na Targu Węglowym. Nie musisz być architektem ani urbanistą, by moc narysować twoją wymarzoną przestrzeń w mieście. Projektujmy miasto wspólnie i dla każdego!

 
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do stołu, by sięgnąć po ołówki, farby i węgiel, by pod okiem urbanistki Barbary Marchwickiej wspólnie będziemy rysować wymarzony Targ Węglowy. Ponieważ “Targ projektuje się przy stole!”.

Kolejną atrakcją będą zajęcia Węgielek projektuje miasto, odbywające się w godzinach 13.00 – 15.00. Warsztaty opierają się na plastycznych mini-konsultacjach społecznych, układance miejskiej i działaniach  twórczych rozwijających wyobraźnię przestrzenną oraz kompetencje społeczne uczestników. Będą też okazją do stworzenia kolejnych trójwymiarowych stron książki dla dzieci „Współpraca” wydanej przez Krytykę Polityczną. Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci i młodzież oraz ich rodziców i dziadków. Prowadzenia: Elzbieta Okroy, Ewa Okroy. Opracowanie graficzne: Katarzyna Ewa Legendź

Krytyczny Przegląd Prasy, czyli omówienie prasy przez Monikę Bokiniec, która zaprosi do dyskusji o bieżących wydarzeniach komentowanych w mediach lokalnych i ogólnopolskich z własnej perspektywy zawodowej i życiowej. Dyskusje rozpoczniemy o 15.00


Celem gry Rozegraj miasto, na którą zapraszamy o 16.30 jest pobudzenie postaw obywatelskich i rozwój kompetencji społecznych, a także przekazanie podstawowych informacji o konsultacjach społecznych i inspiracja do uczestniczenia w rzeczywistych.

Na czym polega gra? 
Władze miasta zapraszają swoich mieszkańców do dzielenia się pomysłami na urządzenie miejskiej przestrzeni. Każdy teren ma jednak swoje ograniczenia. Jak zagospodarować skwer, a jak park? Co znajdzie się na ulicy handlowej, a co na zabytkowej? Gdzie postawić nadajnik Wi-Fi, a gdzie ławkę? Czy zbudować plac zabaw czy pawilon handlowy? O tym muszą zdecydować władze miasta. Jednak mieszkańcy także mogą mieć swój pomysł na miasto. Jedni chcą, by miasto było ekologiczne, inni, aby było jak najbardziej dostosowane dla rodzin, a jeszcze inni stawiają na jego biznesowy rozwój. Czy można pogodzić te interesy? Czy można zbudować miasto idealne, zaspokajając potrzeby i oczekiwania różnych grup mieszkańców? Jaką rolę w tym wszystkim pełnią konsultacje społeczne?

Dodatkowymi atrakcjami będą gry planszowe o tematyce miejskiej: ekologia, partycypacja, konsultacje społeczne.

W Miejskiej Czytelni Krytyki Politycznej będzie można znaleźć książki wydawnictw: Krytyki Politycznej, Słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, W.A.B., Czarne, Bęc Zmiana, Zakamarki, Format, Dwie Siostry. W Miejskiej Czytelni dostępna będzie też bezpłatna gazeta „Kurier kultura”.

Program MCKP Targ Węglowy:
 

Niedziela, 1 września
• 12.00– 20.00 Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej na Targu Węglowym
• 12.00 – 20.00 Targ projektuje się przy stole!
• 13.00 – 19.00 „Ogródek rysownika i rysowniczki”
– warsztaty: „Węgielek projektuje miasto”
Prowadzenie: Elżbieta Okroy, Ewa Okroy; opracowanie graficznie: Katarzyna Ewa Legendź
• 15.00 Krytyczny Przegląd Prasy
Prowadzenie: Monika Bokiniec
• 16.30 – 18.00 „Rozegraj miasto”, czyli gra planszowa z moderatorką.
Prowadzenie: Maria Klaman

Poniedziałek, 2 września
• 12.00 – 20.00 Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej na Targu Węglowym czynna w godzinach
• 15.00 Krytyczny Przegląd Prasy
• 16.30 „Rozegraj miasto” , czyli gra planszowa z moderatorem.
Prowadzenie: Adam Konopka

Wtorek, 3 września
• 12.00 – 20.00 Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej na Targu Węglowym
• 15.00 Krytyczny Przegląd Prasy
• 16.30 „Rozegraj miasto” , czyli gra planszowa z moderatorem.
Prowadzenie: Adam Konopka

Środa, 4 września
• 12.00 – 20.00 Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej na Targu Węglowym
• 15.00 Krytyczny Przegląd Prasy
• 16.30 „Rozegraj miasto”, czyli gra planszowa z moderatorem.
Prowadzenie: Adam Konopka

Organizatorem akcji Targ o Węglowy jest Instytut Kultury Miejskiej. Współpraca: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Partner: Gazeta Wyborcza Trójmiasto.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij