Miasto

Zakonnice na Uniwersytecie Gdańskim

Dyskusja o książce "Zakonnice odchodzą po cichu" na Uniwersytecie Gdańskim.

Książka Marty Abramowicz omawiana była w wielu mediach, zainspirowała wielu publicytów i publicystek, obecna jest również na blogach, a wszędzie gdzie się pojawia staje się przedmiotem gorącej dyskusji.

„Jak widać, z książki nie wieje zbytnim optymizmem. Owszem, są i zabawne fragmenty o potajemnym jedzeniu czipsów przez nowicjuszki czy zamawianiu po kryjomu pizzy i odbieraniu jej od dostawcy poprzez wywieszenie jednej z sióstr za nogi przez okno. Ale zdecydowanie jest to lektura na smutno, z gatunku tych, które „ryją mózg” i nie dają zasnąć. A takie są najlepsze.”

Fragmenty recenzji napisanej przez Ryfka na blogu Szafa sztywniary polecającej książkę Marty Abramowicz Zakonnice odchodzą po cichu.

Dyskusja o książce „Zakonnice odchodzą po cichu” z autorką Martą Abramowicz, prof. Ewą Graczyk i dr Moniką Bokiniec w czwartek, 14 kwietnia o godz. 13.00. Miejsce wydarzenia: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, aula 1.45. Wstęp wolny.

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?

Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.
Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

Odpowiedzi znajdziecie w reportażu  Marty Abramowicz

Marta Abramowicz (ur. 1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sposobów na zmianę świata.

prof. Ewa Graczykwykładowczyni w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. Autorka książki Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.

dr Monika Bokinieczwiązana z Uniwersytetem Gdańskim, wszechstronnie wykształcona w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (filozofia, socjologia), biegle posługuje się trzema językami obcymi. Współpracuje z wydawanym przez Akademickie Centrum Kultury UG ogólnopolskim czasopismem „Panoptikum”, poruszającym zagadnienia z zakresu kultury audiowizualnej i sztuki współczesnej. Pełni funkcję opiekuna Naukowego Koła Filozoficzno-Artystycznego, działającego w Instytucie Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa UG, bierze udział w pracach Polskiego Towarzystwa Estetycznego, laureatka nagrody im. Jana Uphagena w dziedzinie nauk humanistycznych.

Organizatorem spotkania jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście we współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij