Miasto

wybrzeże.24: Mieszkanie jest prawem, nie towarem

"Do późnych godzin wieczornych trwała debata w gdańskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, która odbyła się po projekcji dokumentu Lokatorzy na sprzedaż.” pisze wybrzeże.24

Spotkanie odbyło się we wtorek 16 kwietnia. Po emisji filmu odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska, socjolożka miejska Joanna Erbel oraz Agata Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Rozmowe prowadziła Maria Klaman ze Świetlicy KP.

Na łamach wybrzeże.24 przeczytać można obszerną relację z dyskusji:

– Mieszkanie jest prawem, nie towarem. Miesięczne kwoty za wynajem mieszkania i zapłacenie czynszu pochłaniają 3/4 zarobków. Trudno się dziwić, że 2/3 Polaków nie ma oszczędności, mają debety na kontach czy zapożyczają się u znajomych  – zauważa  Joanna Erbel. – Dlaczego młodzi ludzie nie mogą korzystać z mieszkań komunalnych?

– Mieszkanie ma wartość rynkową – odpowiadał Lisicki. – W jednej z dzielnic mamy taką sytuację, że dwie klatki budynku są własnościowe, a pozostałe dwie należą do zasobu komunalnego. Od razu widać różnicę.

– Panie Prezydencie, przykro mi to słyszeć i mówić, ale Pan stygmatyzuje społeczeństwo i brak Panu wrażliwości społecznej – nie wytrzymał Piotr Ikonowicz, przysłuchujący się dyskusji. – Nie każda osoba mieszkająca w lokalach komunalnych to patologia. A Pan stosuje takie kalki.

W dyskusji pojawiły się również ciekawe głosy odnośnie powierzenia zasobów komunalnych stowarzyszeniom na modłę Wielkiej Brytanii, które budują mieszkania socjalne. Mówiło się wiele o ucywilizowaniu wynajmu, pojawiło się także spostrzeżenie o powrocie do spółdzielczości.
– Odnośnie zaś mieszkań socjalnych i komunalnych powinniśmy się opiekować najsłabszymi, jest to kwestia solidarności społecznej – zauważył jeden z uczestników spotkania.


Całość na wybrzeże.24

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij