Miasto

Witamy Jane Jacobs – spacer i dyskusja

Ogromne zmiany jakie zaszły w ostatnim czasie na ul. Wajdeloty w Gdańsku będą tematem spaceru i dyskusji w czwartek, 18 czerwca. Wydarzenie inspirowane jest publikacją Jane Jacobs.

Spacer ulicą Wajdeloty we Wrzeszczu Dolnym połączony z objaśnieniem poszczególnych etapów zmian zachodzących w tym rejonie przez ostatnie lata rozpocznie dyskuję o charakterze i tożsamości dzielnicy w duchu Jane Jacobs. Organizatorzy wydarzenia chcą dowiedzieć się od mieszkańców i mieszkanek ul. Wajdeloty, Dolnego Wrzeszcza oraz Gdańska, jak oceniają zmiany, które obserowawne są w tym miejscu od kilku lat. Zachęcamy do podzielenia się opiniami w czwartek, 18 czerwca.

Program wydarzenia:

17.00 Spacer z przewodnikami i przewodniczkami po ul. Wajdeloty, zbiórka przy rondzie

18.15 społeczna dyskusja o efektach rewitalizacji w II LO w Gdańsku, ul. Pestalozziego 7 (boczna sala)

Na ulicy Wajdeloty można znaleźć wiele analogii do książki „Życie i śmierć wielkich miast Ameryki” autorstwa Jane Jacobs, która była aktywistką walczącą o zachowanie charakteru i tożsamości swojej dzielnicy. Autorka, Jane Jacobs o swojej publikacji „Ta książka to atak na obowiązujące metody planowania i przebudowywania miast. (…) To właśnie z miast urbanistyka powinna czerpać naukę i w odniesieniu do nich formułować i weryfikować swoje założenia. Jednak praktycy i nauczyciele tej dyscypliny (jeśli można ją tak nazwać) nie biorą pod uwagę wniosków płynących z realnych sukcesów i porażek, nie zastanawiają się, dlaczego zmiana na lepsze przychodzi czasem zupełnie nieoczekiwanie. Ich myślenie o wielkim mieście rządzi się natomiast zasadami wyprowadzonymi z obserwacji działania i wyglądu miasteczek, przedmieść, sanatoriów dla gruźlików, terenów wystawowych i miast marzeń – wszystkiego oprócz prawdziwych miast.”

 

Organizatorami wydarznia są Towarzystwo Urbanistów Polskich, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, Fundacja KIL, Stowarzyszenie Waga, Staż Miejska w Gdańsku oraz Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij