Miasto

Widelec zamiast noża – pokaz filmu

O etycznych, środowiskowych i prozdrowotnych aspektach diety roślinnej porozmawiamy po pokazie filmu Forks over Knives w środę, 9.12. o godz. 18.00.

Gośćmi i moderatorami dyskusji po pokazie filmu Forks over Knives będą aktywiści działający na rzecz zwierząt – Marcin Gerwin oraz Joanna Rogowska.

Wartość niejedzenia mięsa promują dziś nawet najbardziej prostolinijni celebryci, angażując się w akcje największych i nieco kontrowersyjnych organizacji, jak populistyczna PETA. O pokusie weganizmu czytamy w klasycznych już pismach Singera (zwł. w Wyzwoleniu zwierząt), jak i w tekstach piosenek alternatywnych muzyków (szwajcarski artysta, Tom Huber potraktował temat z humorem, śpiewając: „Animal I love you, but you’re so tasty, deep inside of my belly I feel guilty”).

To temat coraz większej wagi. Zanim w niemal wszystkich marketach pojawią się żywe karpie z przeznaczeniem na wigilijne stoły wielu Polaków, warto podjąć ponownie kwestię dobrostanu zwierząt. Film Forks over Knives  zachęca do tego, by myśleć o diecie roślinnej przede wszystkim w kategoriach prozdrowotnych. W dyskusji po pokazie nie zabraknie również koniecznej z dzisiejszej perspektywy narracji na temat ekologicznych konsekwencji globalnego przemysłu mięsnego. Może to najistotniejszy powód, żeby rozważyć dietę roślinną lub chociaż wegetarianizm?

O filmie:
Forks over Knives (2011) – dokumentalny;
reż. Lee Fulkerson, czas: 90’.

Zwiastun

Projekcja filmu organizowana jest w ramach projektu Kino Zaangażowane 2015, którego kolejne odsłony odbędą się w wybrane środy do końca roku.

Pokaz filmu Forks over Knives i dyskusja prowadzona przez Marcina Gerwina oraz Joannę Rogowską odbędzie się w środę, 9 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku. Wstęp wolny.

Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej. Projekt Kino Zaangażowane 2015 jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij