Miasto

Warsztaty: Demokracja 4.0

Jak szukać informacji? Jak tworzyć dziennikarstwo obywatelskie i ‘organizować się’, będąc aktywistą społecznym? Wszystkiego dowiesz się na warsztatach Demokracja 4.0 - 15 i 16 czerwca.

Warsztaty Demokracja 4.0 prowadzone przez aktywistów z hiszpańskiego Ruchu Indignados i włoskiej grupy ESC nauczą cię korzystania z internetowych narzędzi tworzenia i wymiany informacji. Poznasz obieg informacji we współczesnych ruchach obywatelskich.

Dowiesz się jak skutecznie korzystać z narzędzi dziennikarstwa obywatelskiego i aktywizmu on-line (organizowania inicjatyw społecznych i kolektywnych działań w środowisku sieciowym) oraz w jaki sposób można podejmować decyzje dotyczące życia twojej dzielnicy, miasta za pomocą platform służących propagowaniu demokracji uczestniczącej.

Warsztaty dotyczą narzędzi internetowych, służących:

  • samoorganizacji (listy mailingowe, komunikator Mumble, komunikator Pad, platforma N-1),
  • media-aktywizmowi (blogi, Wiki, Twitter, Facebook, platformy do live-streamingów, tworzenie narracji – Storify oraz podcasty radiowe),
  • mobilizacji społecznej (narzędzia horyzontalne i służące społecznym kampaniom medialnym)
  • rozwijaniu demokracji bezpośredniej. 

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z efektywnymi sposobami użycia narzędzi internetowych mających szerokie zastosowanie. Nie zabraknie ćwiczeń ze skutecznego używania Twittera oraz wykorzystywania TitanPad. Do czego służy TitanPad? Świetnie sprawdza się podczas zespołowego, horyzontalnego pisania m.in komunikatów prasowych, czy obywatelskich protestów. Warsztaty nauczą Was kolektywnego działania przez Internet!

Podczas zajęć zaprezentowane zostaną również przykłady użycia internetowych narzędzi w praktyce. Podczas kampanii społecznych, jakie miały miejsce w Hiszpanii w okresie masowych protestów z 2011 r. oraz przykłady stosowania rozwiązań demokracji bezpośredniej na poziomie miejskim m.in. w Austrii, Brazylii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Zmiany nadejdą, gdy ludzie zaczną działać i komunikować się teraz, zamiast mówić o przyszłości.

Douglas Rushkoff, Open Source Democracy, 2003

 

Chcesz tworzyć niezależną informacje? Chcesz poznać demokratyczne praktyki samoorganizacji społecznej?

Zapisz się na bezpłatne warsztaty Demokracja 4.0

Warsztaty odbędą się w dniach 15-16 czerwca w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk:

15 czerwca, sobota

10.00 – 14.00 warsztat

14.00 – 15.30 przerwa 

15.30 – 19.30 warsztat

16 czerwca, niedziela

10.00 – 14.00 warsztat

14.00 – 15.30 przerwa 

15.30 – 19.30 warsztat

Uwaga! Obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: [email protected] wpisując w treść maila: imię, nazwisko, wiek, organizacja (jeśli jest się członkiem), numer telefonu.

Warsztaty są bezpłatne.

Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość zwrotu kosztów podróży i noclegu dla osób spoza Trójmiasta.

Nazwa warsztatu zaczerpnięta została z inicjatywy Democracy 4.0 | Democracia 4.0 [http://demo4punto0.net/], która służy rozwijaniu narzędzi uczestnictwa obywateli w decyzjach politycznych. Warsztaty wynikają z przekonania, że demokracja polega na umożliwieniu każdemu obywatelowi i każdej obywatelce wyrażania własnych opinii, wymianę opinii z innymi oraz uczestnictwo w procesach decyzyjnych.

Warsztaty zostały zainspirowane nowymi ruchami społecznymi Indignados i Occupy, które opracowały i wypraktykowały szereg narzędzi internetowych. Ich komunikacja on-line zmierza w stronę uczestniczących, obywatelskich i bezpośrednich procesów tworzenia oraz wymiany informacji, jak również samoorganizacji, mobilizacji społecznej i decydowania o sprawach wspólnych.

Dlaczego ważne jest rozwijanie cyfrowych narzędzi dziennikarstwa obywatelskiego, media-aktywizmu oraz demokracji bezpośredniej?

Jedną z przyczyn niskiego poziomu aktywności publicznej obywateli (lub wrażania, że aktywność ta posiada niski poziom) jest brak narzędzi społeczno-politycznej autoekspresji. Obywatele posiadają opinie, lecz nie są one wystarczająco słyszalne. Dostarczenie praktycznych instrumentów wyrażania opinii on-line ma na celu zwiększenie poziomu aktywności obywatelskiej, nagłośnienie opinii obywateli, dostarczenie im możliwości wyrażenia własnego zdania. Obywatele posiadają nie tylko opinie, ale również informacje. Dostarczenie im narzędzi upubliczniania informacji ma na celu przyczynienie się do przełamania hegemonii mediów głównego nurtu pod względem przepływu i kontroli informacji. Upublicznienie informacji i nagłośnienie opinii poszczególnych obywateli nie wystarczy. Konieczna jest presja społeczno – polityczna – informacje i opinie muszą podlegać cyrkulacji, wymianie. Dlatego też ważna jest umiejętność łączenia wielu głosów (kont i portali) i zlinkowania ich z już istniejącymi stronami aktywistycznymi i obywatelskimi w Polsce oraz innych krajach. Jak pokazuje doświadczenie nowych ruchów społecznych, umożliwia to stworzenie realnej alternatywnej ścieżki przepływu wiedzy poza kontrolą mediów głównego nurtu, wzajemnego identyfikowania się obywateli, działaczy z Europy i ze świata. Umożliwia to również sprawną mobilizację społeczną, skuteczne przejście od aktywności on-line do aktywności off-line. Złożona sieć relacji i wymiany stanowi podstawę do wykreowania zaangażowanego obiegu obywatelskiego, który w sprzyjających warunkach może przekształcić się w silny ruch społeczny, lub podmiot politycznej presji.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij