Miasto

Wajda – marmur, żelazo, nadzieja

Spotkanie wokół książki "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej" oraz filmów Andrzeja Wajdy w środę w KP w Gdańsku.

Mówimy „Wajda”, a myślimy: „mistrz”, „klasyk”, „twórca narodowy”. Co się dzieje, kiedy „klasyk” i „ikona” kina robi film o „ikonie” Solidarności? Czy przypadkiem nie zamykamy Wajdy w muzealnej gablocie z napisem „nie dotykać” i z szacunku przestajemy już o nim dyskutować, się o niego spierać? Czy coś przez to tracimy? O czym dyskutowali widzowie Wajdy przed laty? Czemu stał się dla nich tak ważnym twórcą narodowych, i czemu dla młodszych widzów bywa mało interesujący? A może nie?

 

 

Kino Wajdy stawia dziesiątki pytań. Na część z nich postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji.

 


Dyskusja
zatytułowana Wajda – marmur, żelazo, nadzieja odbędzie się w środę, 30 października 2013, godz. 19.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

 

W rozmowie prowadzonej przez Agnieszkę Wiśniewską udział wezmą Monika Bokiniec, Maciej Gdula, Krzysztof Kornacki.

 

 

 

 Spotkanie połączone jest z promocją książki Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej. W dniu spotkania książka dostępna będzie w niższej cenie25 PLN.

 

„Wajda to polskie kino, to najmocniejsze obrazy polskiej formy, to kino obywatelskie od pół wieku podejmujące tematy najważniejsze dla nas, jako politycznej wspólnoty. Jaką Polskę opisuje Wajda? Jaką projektuje w swoich filmach? Wyciągając filmy Wajdy z muzealnych gablot („arcydzieło nie dotykać”), ścierając z nich kurz, pytamy o ich aktualność dla nas – nie tylko kinomanów, ale także dla obywatelek i obywateli”

Fragment książki Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej

 

 

SPOTKANIE OTWARTE! WSTĘP WOLNY!

 


Debata odbywa się w ramach cyklu Kino Zaangażowane wspieranego przez Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

       

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij