Miasto

Uniwersytet XXI wieku: wolność i odpowiedzialność

Czy uniwersytet będzie formować postawy krytyczne? A może nie musi tego robić? Kto się boi dyskusji na uniwersytetach i dlaczego?

Ramy wolności i odpowiedzialności Uniwersytetu jako przestrzeni dyskusji będą tematem najbliższej debaty na Uniwersytecie Gdańskim.

12 kwietnia, piątek godz. 13.00, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, aula 1.45, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa.

W debacie udział wezmą m.in.:

prof. MONIKA PŁATEK (Uniwersytet Warszawski)

Prof. EWA GRACZYK (Uniwersytet Gdański)

Prof. MAREK WILCZYŃSKI (Uniwersytet Gdański)

Dr  JACEK TARASZKIEWICZ (pełnomocnik JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego)

Moderacja: MAGDALENA ZELLENT (Uniwersytet Gdański), MARIA KLAMAN (Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście)

 

Na Uniwersytecie Gdańskim wiosną 2012 roku odbyła się konferencja Wściekłość i oburzenie, w trakcie której prof. Ewa Nawrocka wygłosiła swój głośny referat Wszyscy jesteśmy przestępcami. Po konferencji została zawiązana inicjatywa Uniwersytet XXI wieku. Środowiska akademickie spotykały się na wykładach i dyskusjach dotyczących kształtowania  etosu współczesnego szkolnictwa wyższego. Nadchodząca debata ma stać się kontynuacją  i rozwinięciem tej inicjatywy.

Do otwartej dyskusji nad kondycją uniwersytetu, jego rolą w kształtowaniu współczesnego społeczeństwa zapraszają organizatorzy debaty Uniwersytet XXI wieku: wolność i odpowiedzialność: Koło Naukowe Badaczy Kultury Na Styku, Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, Uniwersytet Gdański oraz Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

W dyskusji zostanie poruszona sprawa odwołania debaty o związkach partnerskich na Uniwersytecie Gdańskim i związane z nią pytania, m.in.: O czym nie wolno dyskutować na uniwersytetach? Kto się boi akademickiej dyskusji i dlaczego? Jaki wpływ mają studenci i studentki na to, co się dzieje na ich uczelni?

 

WSTĘP WOLNY

Powstanie w Gdańsku uniwersytetu stanowi jedną z ważniejszych cezur w kilkusetletniej tradycji naukowej miasta, gdyż uniwersytet – z racji swojej otwartości i charakteru – stał się miejscem twórczej debaty, centrum nauki i kultury, wpływającym na rozwój regionu.

/www.ug.edu.pl, zakładka ,,0 nas”/

Kilkusetletnia tradycja naukowa zaczęła zmieniać się w zastraszającym tempie. Mamy poczucie, że uczelnie przestają, być miejscem formowania świadomych obywateli i wychowywania studentów w duchu inteligenckiego etosu a stają się coraz bardziej hybrydycznymi połączeniami szkół zawodowych, agencji badań rynkowych wraz z nielicznymi enklawami rozwijania myśli czystej i aspołecznej (najczęściej). W wyniku tych przemian akademicy i studenci stają się coraz bardziej zdezorientowani, tracą zdolność interpretowania, odnoszenia się do palących problemów współczesności.

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat konsekwencji fali incydentów, które przetoczyły się przez polskie uczelnie: poczynając od zrywania i zakłócania wykładów uczelnie, aż po motywowane troską o bezpieczeństwo odwoływanie przez władze uczelni (lub organizatorów wydarzeń) spotkań dotyczących ważnych tematów naukowych, kulturalnych i społecznych. Niepokoimy się, że rezygnacja z akademickich aktywności, których tematyka zostanie uznana za zbyt trudna czy niewygodna, zacznie być stałą praktyką.

Wściekłość i oburzenie to zbyt mało: wściekłość wyraża bezsilność i zagubienie, oburzenie uniemożliwia dialog. Dziś szczególnie ważna jest przestrzeń dla swobodnego wyrażania myśli i ponowna nauka brania odpowiedzialności za słowa. Chcemy bronić i strzec dalszego swobodnego rozwoju instytucji Uniwersytetu.

 

/Manifest Uniwersytet XXI wieku: wolność i odpowiedzialność/

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij