Miasto

UK: Stosowane sztuki społeczne – Kobieta: Angelika Fojtuch

Performerka, autorka filmów wideo i obiektów-instalacji Angelika Fojtuch będzie gościem Huberta Bilewicza.

We wtorek 22 stycznia, o godz. 19.00 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Sztuki Stosowane Społecznie kolejnego semestru Uniwersytetu Krytycznego w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk).

Twórczynią zaproszoną do dyskusji będzie performerka, autorka filmów wideo i obiektów-instalacji Angelika Fojtuch. W panelu zatytułowanym Kobieta artystce towarzyszył będzie Witosław Czerwonka. Prowadzenie Hubert Bilewicz.

Angelika Fojtuch to performerka działająca na granicy obszaru prywatnego i publicznego. Bada obszary wykluczenia balansując na skraju ekshibicji własnej intymności oraz kwestii społeczno-kulturowego statusu kobiet. Penetruje relacje międzyludzkie, jak również demaskuje patriarchalno-paternalistyczne mechanizmy funkcjonowania współczesnego świata sztuki. 

Jej prace były prezentowane na wystawach i festiwalach na całym świecie, m.in. takich jak w Future of Imagination8 w Goodman Arts Center w Singapurze; re.act.feminism # 2 w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Roskilde, Fundacio Antoni Tapies w Barcelonie; Dla Ciebie w Muzeum Sztuki w Łodzi; Independence.do w Museo de Arte Moderno w Santo Domingo (w 2012); NIPAF11 w Tokio i Osaka (w 2011), Transit  Biennale Młodej Sztuki w MMOMA w Moskwie (w 2010).

Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Kilkanaście ostatnich lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i dizajnu oraz gender studies. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Jest autorem wielu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.

***
TEMATYKA I SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZAJĘĆ NA ROK 2012 WKRÓTCE

Do tej pory w ramach ścieżki Sztuki Stosowane Społecznie gościliśmy: Dorotą Nieznalską, Jacka Friedricha, Michała Szlagę, Katarzynę Krakowiak, Jacka Dominiczaka.

Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywały się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Obecnie cykl kontynuowany jest w nowej siedzibie Krytyki Politycznej na ul. Foksal 16 w Warszawie. Od jesieni 2011 roku Uniwersytet Krytyczny gromadzi chętnych do pogłębiania wiedzy z szeroko pojętej humanistyki również w Świetlicy KP w Trójmieście.

Idea Uniwersytetu Krytycznego
Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich. Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki – kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw.

Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.

Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać.

Zapraszamy wybitnych akademików z innych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok), a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia – seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.


Uniwersytet Krytyczny wspiera Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego.
Partnerem Uniwersytetu Krytycznego jest Międzywydziałowe Naukowo-Artystyczne Koło Studentów UG

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij