Miasto

Tydzień edukacji globalnej

Filmy, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie, czyli Tydzień Edukacji Globalnej w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku.

Nawet machnięcie skrzydeł motyla w Brazylii może wywołać tornado w Teksasie.

meteorolog Edward Lorenz.

 


Jak wpływają nas problemy globalne? Jaka jest nasza odpowiedzialność za ich kształtowanie? 

Ideą GlobFest – Tygodnia Edukacji Globalnejjest zwiększenie wiedzy na temat globalnych współzależności. Wydarzenia wpisane w GlobFest zbliżą nas do odpowiedzi na pytanie co zrobić, by nasze decyzje sprzyjały rozwiązywaniu problemów świata, a nie je intensyfikowały. 

 

Podczas Tygodnia Eduacji Globalnej chcemy zastanowić się nad wieloma kwestiami związanych z całościowym patrzeniem na aktualne wyzwania.

 

 

 

 

Program wydarzeń:

 

Poniedziałek, 17.11.14:

11:00 – Literatura, nowe media i globalne wyzwania – zamknięte warsztaty dla młodzieży z pisarzem. Prowadzenie: Jaś Kapela.

 

 

Wtorek, 18.11.14:

 18:00 – Permakultura – metody ekologicznego projektowania – warsztaty skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem. Prowadzenie: dr Marcin Gerwin.

Jak zaspokoić potrzeby ludzi w taki sposób, aby było to jednocześnie korzystne dla środowiska? Na to pytanie odpowiada permakultura. O tym, do czego może się ona przydać w mieście, opowie Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, autor książki „Żywność i demokracja”.

19:30 – Recepta na klęskę, reż. John Webster seans filmowy

Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? Film jest dokumentalnym zapisem rocznego eksperymentu, który diametralnie zmienia rzeczywistość pewnej rodziny. „Recepta na klęskę” w bardzo uczciwy sposób pokazuje, jak wysoka bywa cena zmiany stylu życia i jednocześnie jakie korzyści mogą z niej płynąć.

Reżyseria: John Webster |Produkcja: Finlandia 2008 | 85 min.

 

 

Czwartek, 20.11.14:

 


12:00 – Błękitna Planetasztuka skierowana do uczniów i uczennic trójmiejskich szkół podstawowych. Występują uczniowie i uczennice gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu.

 Scena Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Orunia, ul. Dworcowa 9.

Reżyseria: Wiesława Buniowska | Scenografia: Alina Wiekiera | 40 min

 

 

17:00 – Meatrix a postawy wobec zwierząt – warsztaty skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem.  Prowadzenie: Katarzyna Dułak (Stowarzyszenie Otwarte Klatki)

Jak kreowane są nasze wybory żywieniowe? Jaka jest rola socjalizacji w kształtowaniu się postaw wobec zwierząt? Warsztaty wprowadzą do tematu uprzedmiotowiania zwierząt oraz konsekwencji tego zjawiska.

 

 

Sobota, 22.11.14:

11:00 – Roślinne pasty – warsztaty kulinarne z przygotowywania potraw wegańskich. Prowadzenie: Kolektyw Samo Dobro.

Podczas warsztatów dowiesz się, co zamiast nabiału czy wędliny można położyć na chleb, wykorzystując produkty dostępne w każdym sklepie, i nauczysz się przyrządzać aromatyczne pasty.

14:00 – Wegański mini-lunch

 

15:00 – Spotkanie wokół książki Indie Spółka z o.o. z jej autorką, Joanną Irzabek. Prowadzenie: Elżbieta Rutkowska.

Spotkanie wokół książki Indie Spółka z o.o. to rozmowa o Indiach XXI wieku  – kraju wielkich ambicji i groźnych frustracji. Stara cywilizacja odradza się w nowym wcieleniu, by przeżyć swój „pozłacany wiek”. To ta sama dziecięca choroba, przez którą musiało przejść USA, zanim stało się supermocarstwem. Jej symptomy są podobne: drapieżna industrializacja, masy migrantów napierające na wielkie miasta, skandale korupcyjne i upadek autorytetu starych elit. Autorka portretuje indyjskich Kowalskich i Oburzonych, ambitnych yuppies i niedotykalnych, którzy stali się milionerami, nacjonalistów wierzących w telepatię i nieprzejednanych ekofundamentalistów w indyjskim interiorze.

 

 

16:30 – Wiek głupoty, reż. Franny Armstrong – seans filmowy  

Jest rok 2055, mężczyzna przegląda archiwalne materiały z przeszłości i stawia pytanie, dlaczego nie powstrzymaliśmy zmian klimatycznych na Ziemi, kiedy jeszcze było to możliwe. Odpowiedzi szuka w całym stylu życia współczesnego człowieka, szczególnie zaś nastawionego na konsumpcję człowieka Zachodu. W filmie znajdziemy wiele pomysłowo i niekiedy dowcipnie zrealizowanych animacje, które pokazują ewolucję gatunku ludzkiego, historię wojen o surowce, proporcje zużycia energii przez mieszkańców USA, Europy i krajów Globalnego Południa.

Reżyseria: Franny Armstrong | Produkcja: Wielka Brytania 2009 | 89 min.

 

 

 

 

 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


Na warsztaty oraz sztukę Błękitna Planeta obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]


Tydzień Edukacji Globalnej GlobFest realizowany przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście w ramach projektu Zrównoważony rozwój. Akcja: Animacja! współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r. oraz projektu Stacje pogody (www.globalweatherstations.com) przy wsparciu finansowym z Programu Kultura Unii Europejskiej.

   

                                                              

 

   

 

 

Partnerzy wydarzenia:

 

                                  

 

 

 

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.