Miasto

Trójmiasto, 6 marca: Kino w ciemno. Tarantino feministą?

Pokaz filmu w reżyserii Quentina Tarantino. Po projekcji wystąpienie Julii Gierczak, która rozprawi się z domniemywanym feminizmem Quentina Tarantino i jego filmów.
6 marca, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Trójmieście

Zapraszamy we wtorek 6 marca o godz. 18:00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na projekcję filmu w cyklu filmowym „Kino w ciemno”.

Po projekcji wystąpienie i dyskusja prowadzona przez Julię Gierczak, która rozprawi się z domniemywanym feminizmem Quentina Tarantino i jego filmów.

O filmie:

Niebezpiecznie jest snuć się drogami i bezdrożami Teksasu w porze od zmierzchu do świtu. Lekkomyślni włóczędzy, którzy nie przestrzegają tej zasady, z własnej woli narażają się na pewne specyficzne niebezpieczeństwo. Źródłem czyhającego zła są tu ludzie. A dokładniej jeden człowiek. Kaskader Mike. To prawdziwy macho – lubi szybkie samochody i piękne kobiety. Satysfakcję osiąga wówczas, gdy udaje mu się połączyć obie fascynacje. Czyni to za pomocą bardzo prostego rachunku. Z jego punktu widzenia suma powyższych składników może być tylko jedna – śmierć…


Osobnicy płci brzydkiej, to albo przereklamowani metroseksualni, albo zblazowane wymoczki, gotowe błagać dziewczynę o sześć minut pieszczot na tylnym siedzeniu samochodu. Niestety w dzisiejszym świecie, nie ma już dla takich „silnych” facetów, jak Mike, miejsca. Paradoksalnie tę rolę przejęły zdeterminowane, wyzwolone oraz przebojowe i silne niewiasty, które sprowokowane, przed niczym się nie cofną. Doszukując się przesłania w obrazie Quentina Tarantino, odkrywamy niepokojącą wizję klęski naszego – męskiego – rodu. Film dostarcza rozrywki, ale drugie dno jest już bolesne. W tym dziele umiera też ostatni filmowy mit czyli dominacja twardego, bohaterskiego i niezłomnego męskiego archetypu.

Artur Cichmiński, Stopklatka.pl

Reżyseria: Quentin Tarantino
Produkcja: USA 2007, 116 min.
Obsada: Kurt Russell, Sydney Tamiia Poitier, Vanessa Ferlito, Jordan Ladd

Julia Gierczak  – absolwentka filologii polskiej UG, filmoznawczyni,
pisze doktorat o kinematografii francuskiej. Autorka publikacji o kinie
najnowszym. Aktywistka kulturalna, członkini zespołu redakcyjnego pisma „Panoptikum”.

Partner:

 

 

 

Patronat:

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij