Miasto

Technolog: Mateusz Pęk

Symulacja rzeczywistości artystycznej, gry i programy komputerowe a kształtowanie kondycji współczesnego człowieka będą tematem spotkania z artystą Mateuszem Pękiem. 

W spotkaniu z cyklu Sztuki Stosowane Społecznie Uniwersytetu Krytycznego artyście towarzyszyć będzie Kordian Lewandowski (Lee Van Dovsky) Rozmowę poprowadzi Hubert Bilewicz.

5 marca, wtorek, o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście(ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk).

Mateusz Pęk od ponad dekady w swoich pracach analizuje wpływ nowoczesnych technologii na funkcjonowanie ludzi. Eksplorując świat wirtualny poprzez m.in. sprawdzanie zakresów wykorzystania techniki do nowych sposobów uprawiania kultu religijnego czy badanie mechanizmów funkcjonowania gier komputerowych, fascynuje się zwłaszcza koncepcjami symulacji rzeczywistości.

„Gry wideo, traktowane czasem podejrzliwe czy niechętnie, stały się niekwestionowanym elementem współczesnej kultury audiowizualnej. Jako nowa, w swej podstawie zerojedynkowa, forma reprezentowania rzeczywistości, nie tylko jest częścią naszego medialnego doświadczenia, ale także – a może przede wszystkim – zmusza do refleksji nad nowym rodzajem doznań, które towarzyszą jej użytkowaniu.”

Katarzyna Prajzner, Video game as a problem, „Obiegi“

WSTĘP WOLNY

Mateusz Pęk – absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz student Instytutu Sztuk Wizualnych w Orleanie (kierunek: animacja). Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Kordian Lewandowski – występujący często pod pseudonimem pod pseudonimem Lee Van Dovsky, artysta intermedialny. W 2008 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuję się rysunkiem, rzeźbą, malarstwem, grafiką komputerową, filmem oraz hobbistycznie muzyką. Znawca gier komputerowych. http://endofart.wordpress.com/

Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i dizajnu oraz gender studies. Autor wielu artykułów naukowych, redaktor książki oraz współautor podręcznika sztuki.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij