Miasto

Szukając Vivian Maier – pokaz filmu

Fotografia bywa zagadkowym medium, tak jak jej twórcy, o czym w środę, 18 listopada po pokazie filmu "Szukając Vivian Maier" porozmawiamy z Krzysztofem Winciorkiem.

Pokaz głośnego dokumentu Szukając Vivian Maier stanowi pretekst do dyskusji o podwójnych losach twórców, których dorobek odkrywamy po latach. Kim była bohaterka fascynującego filmu Maloofa i Siskela? Ekscentryczna imigrantka w Stanach Zjednoczonych pracowała jako niania. Nie rozstawała się z aparatem fotograficznym, ale efekty jej prób zostały ujawnione po latach. Maier okazała się pośmiertnie jedną z najciekawszych artystek fotografii ulicznej, autorką dziesiątków niepowtarzalnych portretów.

 

Po pokazie dyskusję poprowadzi Krzysztof Winciorek, doświadczony fotograf, który wielokrotnie stawał przed pytaniem, czy fotografia może być sposobem na życie, czy jedynie pasją. W zbiorach Winciorka znajdziemy fotografie uliczne, prezentowane podczas różnorodnych wystaw. Czy dwutorowy los jest specyficzny dla twórczości fotograficznej? Cenimy wybitne zdjęcia, na aukcjach osiągają one zawrotne sumy, wyznaczając także kanony myślenia o obrazie, a jednocześnie powszechne jest oczekiwanie, że fotografowie powinni realizować swoje pasje po godzinach, udostępniając swoje dzieła bezpłatnie. Czy najbardziej demokratyczne medium ma szansę pozostać cenioną sztuką, a jej twórcy mają szansę łączyć poświęcić swojej aktywności maksimum uwagi?

 

O filmie:
Szukając Vivian Maier (2013) – dramat;
scenariusz i reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel,
czas: 83’

Zwiastun filmu

Pokaz filmu Szukając Vivian Maier, po którym dyskusję poprowadzi Krzysztof Winciorek,  odbędzie się  w środę, 18 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku. Wstęp wolny!

 

Krzysztof Winciorek absolwent ASP, twórca wielu cykli fotograficznych. Realizuje liczne projekty artystyczne i komercyjne. Wiele jego prac znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów fotografii i grafiki. Inicjator spotkań twórców sztuki fotografii trójmiejskiej sceny, zatytułowanych „Moje Foto Story” odbywających się od lutego 2013 roku.

 

Projekcja filmu organizowana jest w ramach projektu Morze Kina Zaangażowanego, którego kolejne odsłony odbędą się w wybrane środy do końca roku.

 

Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Przegląd Morze Kina Zaangażowanego dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij