Miasto

Solidarność według kobiet

Pokaz filmu i dyskusja o Solidarności według kobiet w poniedziałek, 19 stycznia w ECS o godz. 18.00. Wstęp wolny.


Historię kilkunastu odważnych Polek, które swoją mądrością, determinacją i zaangażowaniem                      w działalność opozycyjną lat 80. przyczyniły się do zmian ustrojowych w Polsce – opowiada pełnometrażowy film dokumentalny „Solidarność według kobiet”. Zapraszamy 19 stycznia na godz. 18.00 do audytorium ECS – najpierw odbędzie się projekcja, a po niej spotkanie z bohaterkami filmu i jego twórcami. Wstęp wolny.

 

 


Autorzy dokumentu – Marta Dzido i Piotr Śliwowski – próbują odzyskać dla kobiet należne im miejsce w narracji historycznej. Rewolucja Solidarności, w powszechnym odbiorze, to bowiem sukces mężczyzn. Tymczasem w opozycji działały również kobiety. Na ostatniej prostej do wolności miały dwadzieścia, trzydzieści lat i często małe dzieci. Funkcjonariusze władzy próbowali niszczyć ich małżeństwa, straszyli odebraniem dzieci, albo wróżyli nieszczęśliwy wypadek. Wiele z nich usłyszało propozycję wyjazd z kraju. W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację, wspierały rodziny internowanych.

 


Dziś na różne sposoby pozostają wierne idei solidarności. Henryka pomaga rodzinom w popegeerowskich wioskach. Barbara uczy młode kobiety jak być przywódczyniami. Joanna pisze felietony, w których krytykuje mechanizmy rządzące ekonomią. Ewa do dziś jest aktywną działaczką związkową.

 


„Solidarności nie da się powtórzyć, ale świadomość, że inny świat jest możliwy, pozwala zachować nadzieję” – mówi Joanna.


Przeszłość z teraźniejszością wiąże postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Ta przyszła na świat w 1981 roku, co czyni ją symboliczną córką Solidarności.

 


Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Henryką Krzywonos, Bożeną Rybicką-Grzywaczewską, Ewą Zydorek, oraz Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna).


 

film | „Solidarność według kobiet”, reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, prod. 2014

miejsce | audytorium ECS, pl. Solidarności 1, wejście przez historyczną stoczniową Bramą nr 2

termin | 19.01.2015, poniedziałek, godz. 18.00

czas | 113 minut + spotkanie

wstęp | wolny

zapraszają | All About Freedom Festival, Metropolitanka i Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście

zwiastun filmu | zwiastun

produkcja: Emotikonfilm Piotr Śliwowski, Polska 2014

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij