Miasto

Schulz. Inspiracje

W piątek, 22 listopada o 20.15, po spektaklu "Karakonia. Pieśni według Schulza" w Teatrze Miniatura odbędzie się otwarte spotkanie "Schulz. Inspiracje".

O inspiracjach twórczością Schulza porozmawiają prof. Ewa Graczyk i dr Tomasz Wiśniewski z Uniwersytetu Gdańskiego, Marcin Kulwas, autor muzyki do spektaklu „Karakonia” oraz Monika Konczakowska, autorka scenografii do spektaklu. Rozmowę poprowadzi kulturoznawca Mirosław Baran. Dyskusji będzie towarzyszyć premiera książki „Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej”, która dostępna będzie w promocyjnej cenie 25 złotych. 

Spotkanie odbywa się kilka dni po 71. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza z ręki niemieckiego oficera na ulicach Drohobycza. Twórczość pisarza, który przyjaźnił się z największymi postaciami polskiej kultury w okresie międzywojnia – m.in. Gombrowiczem, Witkacym czy Nałkowską – jest jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej literaturze. Wielokrotnie była inspiracją dla artystów na całym świecie. Na jej kanwie powstał słynny film Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”, częściowo animowana „Ulica Krokodyli” Stephena i Timothy’ego Quayów, dziesiątki przedstawień teatralnych, m.in. znakomity spektakl „Ulica Krokodyli” brytyjskiego Teatru Complicite w reż. Simona McBurneya. 

„W latach 30. Schulz pisał o swoim miejscu urodzenia tak, jak Italo Calvino w Niewidzialnych miastach o Wenecji – tworząc nieskończone, fikcyjne wariacje na temat ukochanego miasta. Trudno powiedzieć, że Schulz i Calvino pisali opowiadania rozumiane jako narracje opowiadające pewne historie; tworzyli poetyckie opisy z pewną fabularną zawartością. Tak samo było z filmem braci Quay. To wcale nie sprawnie opowiedziana historia jest w nim tym, czego warto szukać.”

Fragment książki Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 

Debata Schulz. Inspiracje odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 20.15 w Teatrze Miniatura w Gdańsku, al. Grunwaldzka 16, Gdańsk.  

Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania jest Teatr Miniatura i Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij