Miasto

Ruszyła społeczna biblioteka na Siedlcach

Mieszkańcy sami przynieśli książki, sami ustalili dyżury. Społeczny charakter miejsca widać na każdym kroku.

W poniedziałek rozpoczęła działalność społeczna biblioteka na Siedlcach. Pomysł stworzenia placówki zrodził się w głowach radnych oraz mieszkańców dzielnicy, którzy mieli poczucie, że Siedlcom bardzo brakuje biblioteki po tym, jak zlikwidowana została filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Mieszkańcy sami zaczęli przynosić książki, które złożyły się na księgozbiór biblioteki. To także mieszkańcy podzielili się dyżurami w bibliotece. Społeczny charakter miejsca widać na każdym kroku.

Podczas otwarcia biblioteki radny Jędrzej Włodarczyk zwrócił uwagę, iż radni z Siedlec dążą do tego, aby wspólnie z mieszkańcami stworzyć przestrzeń, w której będzie można się spotkać, porozmawiać i poznać. Stawiają również na partycypację obywatelską, poprzez włączanie mieszkańców w działania Rady oraz realizację pomysłów osób zamieszkujących dzielnicę.

Placówka mieści się w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Kartuskiej 63/65. W zbiorach społecznej biblioteki są powieści, poradniki, sporo lektur szkolnych, książki historyczne, popularno-naukowe, klasyka i sporo pozycji współczesnych.

„Ciekawe książki dostaliśmy też od IPN-u i Świetlicy Krytyki Politycznej.” – wspomniał Włodarczyk.
Dodał także, że ma nadzieję, że „inicjatywa rozwinie się z czasem w społeczne centrum kultury dzielnicy – bo tak widzimy rolę siedziby Rady Osiedla i stanie się inspiracją do odtworzenia zamkniętej przed kilkoma laty Filii Biblioteki Wojewódzkiej. Obecnie mieszkańcy nie mają bowiem miejsca, w którym mogliby się spotkać, porozmawiać, wypić kawę i pooddychać kulturą. Bo przecież takie funkcje pełnią obecne biblioteki, które na dobre weszły w XXI wiek.”

„Świetlica KP w Trójmieście od dawna angażuje się w akcje partycypacyjne i promujące czytelnictwo. Wspieramy kampanię Książka w tramwaju i Książka dla pacjenta. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się także do powiększenia księgozbioru społecznej biblioteki na Siedlcach. I mamy nadzieję, że wkrótce do dzielnicy wróci filia biblioteki wojewódzkiej.” mówi Maria Klaman ze Świetlicy KP.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij