Miasto

Ruiny transformacji

Ostatnie seminarium prof. Grzegorza Klaman w ramach cyklu Sztuka Czasu Współczesnego odbędzie się w czwartek, 12 czerwca o godz. 19.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.

Ruiny transformacji, to tytuł ostatniego już seminarium prof. Grzegorza Klaman w ramach cyklu Sztuka Czasu Współczesnego Uniwersytetu Krytycznego. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 12 czerwca o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

 


Antysystemowe, oporne spojrzenie sztuki będzie tematem seminarium Ruiny transformacji z udziałem Staszka Rukszy z Galerii Kronika w Bytomiu.  

 


Staszek Ruksza – Kurator wystaw, historyk sztuki. Absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. Autor tekstów o sztuce współczesnej i redaktor książek. Kurator wielu wystaw w kraju i za granicą. Założyciel Klubu Krytyki Politycznej na Śląsku. Współpracuje z Teatrem ZL. W latach 2007-09 wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 rezydent apexart w Nowym Jorku.

 


Cykl czterech seminariów ma na celu prześledzenie kilku wybijających się wątków dotyczących funkcji sztuki społecznie zaangażowanej i krytycznej. Niegasnące konflikty i nieporozumienia – lub też narastający opór i niechęć – wywoływane przez różnorodne gesty artystyczne wydają się więzić nas w pętli narastającej społecznej agresji. Zerwanie komunikacji, zmieszanie pojęć i języka w niebezpieczny sposób uwalnia lęki i uprzedzenia. Przepracowane w burzliwych latach 90-tych spory ideologiczne nie wygasły i wracają ze zdwojoną siłą. Dekada względnego spokoju okazała się pozorem konsensusu kulturowego i ponownie dzisiaj potrzebujemy krytycznego wglądu i wysiłku przywracającego nam sferę publiczną.

 

Sztuka jest niezbywalnym składnikiem naszego życia i zarówno artyści jak i politycy ponosimy odpowiedzialność za jakość performatyki społecznej, sztuka często ma większą siłę oddziaływania od politycznych normatywów lecz jest też niezwykle wrażliwa i podatna na zawłaszczenie i deformację – mówi prof. Grzegorz Klaman. Liczę, że te spotkania staną się jeszcze jedną składową i kolejnym narzędziem do weryfikacji i przewartościowania materiałów, do pogłębionej publikacji na temat sztuki krytycznej w Polsce – dodaje.  

 


Gośćmi seminarium są artyści i kuratorzy, którzy w istotny sposób mieli wpływ na przebieg debaty dotyczącej roli artysty jego praw i odpowiedzialności w przestrzeni wspólnej, wywołali swoim działaniem kontrowersje lub spory ideologiczne przewartościowujące zastane status quo.

 


Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana pt. Ruiny transformacji odbędzie się w czwartek, 12 czerwca o godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

 


Dotychczasowe seminaria prof. Grzegorza Klamana w ramach Sztuka Czasu Współczesnego odbyły się:

20 marca Mięso – ciało – klon;

17 kwietnia Agorafobia kontra agora filia;

15 maja Bio art – symbiotyczna przyszłość

 

Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij