Miasto

Rewolucja kobiet

Początek cyklu spotkań poświęconych Rewolucji kobiet rozpoczyna się w najbliższy wtorek, 11 marca w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.


Pierwsze seminarium poświęcone będzie historii dwóch wybitnych kobiet: Emma Goldman (1869-1940) i Voltairine de Cleyre (1866-1912): poetycka rewolta na rzecz wolności i sprawiedliwości.

 


Przyjaźń dwóch wybitnych anarchistek zaczęła się w Filadelfii w sierpniu 1893 roku. Emma i Voltairine działały na rzecz ruchu sufrażystek, walczyły o prawa kobiet, propagowały feministyczne hasła i angażowały się w walki na rzecz praw pracowniczych i wolnościowych (na czele z akcjami bezpośrednimi Emma m.in. odbywała karę więzienia za nakłanianie do rewolty przeciwko wyzyskującym pracodawcom). Bardzo ważna jest ich działalność wydawnicza: Voltairine pisała wiersze i eseje, zaś Emma przez lata wydawała wraz ze swoim przyjacielem Aleksandrem Berkmanem czasopismo „Mother Earth”, w którym komentowano bieżące sprawy polityczne i społeczne.

 

W polskiej literaturze naukowej nie ma żadnych obszernych artykułów i opracowań o Goldman i de Cleyre.  Wzmianki o nich pojawiały się jedynie w anarchistycznych Zinach, „Innym Świecie” lub „Przeglądzie Anarchistycznym”. Literatura zagraniczna jest dosyć obszerna i głównie właśnie na jej podstawie przygotowany zostanie przez Agatę Larczyńską wykład o poglądach i działalności tych rewolucyjnych kobiet.

 

 

Pierwsze seminarium Rewolucja kobiet odbędzie się we wtorek, 11 marca o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.

 

 

Plan kolejnych spotkań w ramach cyklu Rewolucja kobiet budujących rewolucyjne herstory: 

 


8 kwietnia, godz. 18.00 Mujeres Libres- hiszpa
ńskie kobiety na społecznych barykadach

 

Krótka historia działalności niezwykłej kobiecej organizacji anarchistycznej, powstałej w 1936 r. i skupiającej w swoich szeregach nawet 20.000 kobiet. Aktywistki walczyły o prawa socjalne i równouprawnienie kobiet aż do dyktatury generała Franco.

 

 

15 kwietnia, godz. 18.00 Pokaz filmu poświęconego hiszpańskim rewolucjonistkom Anarchistki, reż. Vincente Aranda, 122

 

 

13 maja, godz. 18.00 Dyliżansem, pociągiem, a może rowerem? Podróż do emancypacji

 

Działalność sufrażystek wyzwoliła w kobietach chęć poznawania i zdobywania świata. W 1889 r. wydano pierwszy poradnik dla kobiet udających się w podróż autorstwa Lillias Campbell Davidson, założycielki Lady Cyclists’ Association.

 

10 czerwca, godz. 18.00 Niepokorne damy średniowiecza

 

Wanda co nie chciała Niemca? Joanna d’Arc? Było ich znacznie więcej: skandynawska królowa Małgorzata I i Elżbieta Luksemburska, co Polaka nie chciała… Opowieść o kilku znaczących kobietach żyjących w epoce średniowiecza.

 

 

Rewolucja kobiet jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij