Miasto

Przyspieszyć kroku – Pierwszy Trójmiejski Marsz Równości

Idziemy pod hasłem: „Jesteśmy rodziną!”.

„Jesteśmy rodziną!” – głosi hasło przewodnie Pierwszego Trójmiejskiego Marszu Równości, który rozpocznie się w sobotę 30 maja o godz. 15.00 na Targu Węglowym w Gdańsku.

Przemarsze na rzecz ochrony praw i widzialności osób LGBT od kilkunastu lat odbywają się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Łodzi, jednak pomimo pewnych prób z poprzedniej dekady idea trójmiejskiego marszu była przez lata w zawieszeniu. Marsze równości utożsamiane są raczej powszechnie z paradami niż z pochodami, czyli z formą ekspresji, która została zaadaptowana z Zachodu, a nie odnaleziona w regionalnej tradycji realizowanej na ulicach demoludów. A jeśli parada, to koniecznie w duchu Love Parade w Berlinie, odbywanej półnago i półprzytomnie, ewentualnie karnawał w Rio, który oczywiście w relacjach telewizji publicznej sprowadza się wyłącznie do defilowania ulicami miasta z „piórami w tyłku”.

Można zastanawiać się, czy pióra w cudzym tyłku mogą nas naprawdę uwierać, prawdziwym problemem są chyba jednak same stopklatki, które nie pozwalają zarejestrować szerszego obrazu. Tak się widzi i tak się zapowiada w prawicowych mediach marsze równości. Komentarze, które to potwierdzają, znajdziemy pod każdym artykułem na temat równościowych przemarszów, pokojowych pochodów i innych niewątpliwych aktów agresji.

Organizator Pierwszego Trójmiejskiego Marszu Równości, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado, we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście swoje intencje zamykają w haśle: „Jesteśmy rodziną!”. Lapidarne stwierdzenie kryje w sobie wiele znaczeń. Przede wszystkim ma za zadanie unaocznić, że osoby LGBT posiadają własne rodziny, rozumiane często niezwykle tradycyjnie – obejmują one dziadków, rodziców, braci i siostry, ale również partnerów, mężów i żony oraz dzieci. Niekiedy znajdują się wśród nich rodziny patchworkowe, co jest de facto lustrzanym odbiciem sytuacji par różnych płci. To właśnie heteromatrix uwzględnia rzesze rozwodników, wielość formalnych partnerów i dzieci z różnych związków, wychowywanych w pojedynkę lub kolektywnie.

„Jesteśmy rodziną!” to również afirmatywne hasło mówiące w gruncie rzeczy: bądźmy razem, wspierajmy się!

Rodzinę tworzą także przyjaciele, to chyba oczywiste i ciężkie do zakwestionowania, dlatego zaproszenie do udziału w marszu i Trójmiejskich Dniach Równości jest w gruncie rzeczy prośbą o publiczne ujawnienie braku homofobii, o zabranie głosu w sprawie respektowania elementarnych praw obywatelskich tęczowych rodzin. Pierwszy Trójmiejski Marsz Równości stanowi jednak tylko – niewątpliwie niezbędne – dopełnienie całego cyklu wydarzeń budujących narracje wokół współczesnej rodziny.

Zobacz film zapraszający na marsz.

Trójmiejskie Dni Równości rozpoczyna debata Związki partnerskie – TAK, odważmy się!, która odbędzie się w czwartek, 21 maja w Zatoce Sztuki z udziałem Anny Grodzkiej (Partia Zielonych), Radomira Szumełdy (PO) oraz Aleksandra Lewandowskiego (SLD) – polityków aktywnie działających na rzecz równości par jednopłciowych. Panelowi dyskusyjnemu w Zatoce Sztuki będzie towarzyszyć wernisaż wystawy Anny Smarzyńskiej Równi w Europie – Tak, chcemy!.

Temat małżeństw osób LGBT podejmuje kolejna wystawa – Projekt Podróż, która zostanie otwarta 26 maja w sopockim Atelier. Projekt Podróż to działanie na styku performance’u i dokumentacji fotograficznej. Twórczynie, prywatnie będące w związku, odwiedziły kilka polskich miast, spacerując po ulicach w sukniach ślubnych i sondując nastroje społeczne.

Otwarcie drugiej wystawy w ramach Trójmiejskich Dni Równości poprzedzi poniedziałkowa Żywa Biblioteka. 25 maja w godz. 16.00-20.00 w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu będzie można porozmawiać m.in. z mamą wychowującą razem z mężem dwóch adopcyjnych synów, kobietami wspólnie opiekującymi się własnym dzieckiem oraz akceptującymi rodzicami młodego geja i z nim samym.

W drugiej połowie tygodnia równości planowane są pokazy filmowe, które rozpocznie projekcja w środę, 27 maja o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Krótki, choć niezwykle wyrazisty dokument Oczekiwane Neriny Penzhorn stanowi punkt wyjścia do dyskusji o tęczowym macierzyństwie. Prezentowana nazajutrz (28.05, również o 18.00) w Europejskim Centrum Solidarności Parada każe zastanowić się, jak organizować marsze równości i dlaczego warto to robić. Obie dyskusje poprowadzą osoby związane ze Stowarzyszeniem na rzecz osób LGBT Tolerado: psycholożka i seksuolożka, Marta Kosińska, Przemysław Minta legitymujący się wykształceniem prawniczym oraz Anna Strzałkowska – prezeska Tolerado, socjolożka i coach. W przededniu samego przemarszu w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przedstawicielki Fundacji Przestrzeń Kobiet – Ewa Furgał (prowadząca panel) i Natalia Sarata – porozmawiają z zaproszonymi gościniami o specyficznym położeniu lesbijek pochodzących z mniejszych miejscowości w oparciu o własny raport Spoza centrum widać więcej – przeciwdziałanie dyskryminacji krzyżowej ze względu na płeć, orientację seksualną i miejsce zamieszkani”. W sobotę, 30 maja o godz. 12.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się debata dotycząca tęczowych rodzin z udziałem prezydenta Słupska, Roberta Biedronia, wiceprezydenta Gdańska, Piotra Kowalczuka oraz aktywistek LGBT, Marii von Känel i Mony Hovland Jakobsen.

Dopełnieniem całego cyklu wydarzeń będzie przemarsz, który rozpocznie się o godz. 15.00 na Targu Węglowym, a zakończy na Ulicy Elektryków, obok klubu B90 na terenach postoczniowych.

Wszystkie zainteresowane osoby mogą przyłączyć się do Marszu i wyrazić swoje poparcie, zapraszając do wspólnego spaceru rodziny i przyjaciół. Można wziąć ze sobą transparenty albo zatańczyć do rytmu Samba Rhythm of Resistance i wspólnie celebrować historyczny I Trójmiejski Marsz Równości.

Więcej o wydarzeniach przeczytacie na Facebooku i stronie Krytyki Politycznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij