Miasto

Prawda czasu, prawda ekranu

Szukając prawdy w kinie dokumentalnym, czyli spotkanie autorskie z Magdaleną Wichrowską we wtorek, 19 maja w Sopocie. O współczesnym filmie niefikcjonalnym i jego bohaterach z Magdaleną Wichrowską porozmawia Julia Gierczak.

Najnowszy film dokumentalny dobrze obrazuje tendencje w kinie współczesnym. To właśnie dokument okazuje się medium podatnym na wszelkie eksperymenty formalne. Przede wszystkim jednak w kinie dokumentalnym poszukujemy „prawdy czasu, prawdy ekranu”.

 

Książka Magdaleny Wichrowskiej „Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989” nie jest historią polityczną III RP, chociaż to właśnie mogłaby sugerować wyraźna i czytelna cezura w podtytule. Autorka świadomie odrzuciła tę drogę na skróty. Punktem wyjścia nigdy nie była dla niej publicystyka. Jak sama mówi: w kinie dokumentalnym zawsze szukałam człowieka i tego, co w relacji z drugim interesuje mnie najbardziej – spotkania, nauki, doświadczenia Innego, przenikania wartości, odkrywania prawdy o sobie i świecie.

 

Filozoficzny pazur pracy wykonanej przez autorkę odsłania zarazem złożoność i trudność dochodzenia do prawdy i jej wypowiedzenia w języku sztuki filmu dokumentalnego, czego twórcy, choć są wrażliwi na te trudności, nie zawsze wystarczająco sobie to uświadamiają.

dr hab. Ryszard Wiśniewski, prof. UMK

 

Spotkanie z Magdaleną Wichrowską odbędzie się we wtorek, 19 maja w klubie 3 Siostrach, ul. Powstańców Warszawy 6, Sopot.  Podczas spotkania będzie możliwy zakup książki.

 

Magdalena Wichrowska – filmoznawczyni, filozofka i dziennikarka, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarczej w Bydgoszczy. Kierowniczka Pracowni Kultury Medialnej, stypendystka miasta Torunia i Bydgoszczy w dziedzinie kultury.

 

Julia Gierczak – filmoznawczyni i polonistka, doktorantka FSD UG, redaktorka pisma naukowego „Panoptikum”, autorka licznych tekstów o kinie współczesnym, członkini zespołu Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Macherki we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij