Miasto

Polska literacka herstoria?

Początek cyklu spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” we wtorek 8 listopada.

Narcyza Żmichowska, Halina Górska, Irena Krzywicka – to ich twórczość poznamy podczas kolejnego cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Wydarzenia poświęcone zostaną polskim działaczkom-pisarkom-konspiratorkom, o których opowie i przedstawi pewien koncept herstoryczny prof. dr hab. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Chodzi o koncepcję  wspólnej płaszczyzny postaw, działań i tekstów piszących i działajacych Polek. Ciągłość ta obejmuje prawie cały XIX wiek, aż do wybuchu I wojny światowej – a chyba nawet dłużej. Można mówić o następowaniu po sobie kilku generacji działaczek-pisarek-konspiratorek.

W czasie dyskusji prof. Ewa Graczyk chciałaby zastanawiać się nad tą ciągłością łączącą, mimo wielu ogromnych różnic, najwcześniejszą z nich, Narcyzę Żmichowską, z żyjącymi wiele lat później, Haliną Górską i Ireną Krzywicką.

Na temat twórczości Haliny Górskiej będzie można porozmawiać na spotkaniu dyskusyjnym, które odbędzie się we wtorek 8 listopada o godz. 17:00.

Przed spotkaniem można zapoznać się z publikacją w formie elektornicznej znajdując ją w bazie biblioteki cyfrowej lub przejść od razu do powieści „Ślepe tory”.

Terminy kolejnych spotkań „Polska literacka herstoria?”:

15 listopada, wtorek, godz. 18:00

29 listopada, wtorek, godz. 18:00

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35, (II piętro) w Gdańsku. Wstęp wolny!

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” odbywa się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016.  Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px