Miasto

Polska literacka herstoria?

Początek cyklu spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” we wtorek 8 listopada.

Narcyza Żmichowska, Halina Górska, Irena Krzywicka – to ich twórczość poznamy podczas kolejnego cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Wydarzenia poświęcone zostaną polskim działaczkom-pisarkom-konspiratorkom, o których opowie i przedstawi pewien koncept herstoryczny prof. dr hab. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Chodzi o koncepcję  wspólnej płaszczyzny postaw, działań i tekstów piszących i działajacych Polek. Ciągłość ta obejmuje prawie cały XIX wiek, aż do wybuchu I wojny światowej – a chyba nawet dłużej. Można mówić o następowaniu po sobie kilku generacji działaczek-pisarek-konspiratorek.

W czasie dyskusji prof. Ewa Graczyk chciałaby zastanawiać się nad tą ciągłością łączącą, mimo wielu ogromnych różnic, najwcześniejszą z nich, Narcyzę Żmichowską, z żyjącymi wiele lat później, Haliną Górską i Ireną Krzywicką.

Na temat twórczości Haliny Górskiej będzie można porozmawiać na spotkaniu dyskusyjnym, które odbędzie się we wtorek 8 listopada o godz. 17:00.

Przed spotkaniem można zapoznać się z publikacją w formie elektornicznej znajdując ją w bazie biblioteki cyfrowej lub przejść od razu do powieści „Ślepe tory”.

Terminy kolejnych spotkań „Polska literacka herstoria?”:

15 listopada, wtorek, godz. 18:00

29 listopada, wtorek, godz. 18:00

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35, (II piętro) w Gdańsku. Wstęp wolny!

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” odbywa się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016.  Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij