Miasto

Polska literacka herstoria?

Polska literacka herstoria? - cykl seminariów prowadzonych przez prof. Ewę Graczyk. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 15 listopada.

Narcyza Żmichowska, Halina Górska, Irena Krzywicka – to ich twórczość poznamy podczas kolejnego cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Wydarzenia poświęcone zostaną polskim działaczkom-pisarkom-konspiratorkom, o których opowie i przedstawi pewien koncept herstoryczny prof. dr hab. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Chodzi o koncepcję  wspólnej płaszczyzny postaw, działań i tekstów piszących i działajacych Polek. Ciągłość ta obejmuje prawie cały XIX wiek, aż do wybuchu I wojny światowej – a chyba nawet dłużej. Można mówić o następowaniu po sobie kilku generacji działaczek-pisarek-konspiratorek.

W czasie dyskusji prof. Ewa Graczyk chciałaby zastanawiać się nad tą ciągłością łączącą, mimo wielu ogromnych różnic, najwcześniejszą z nich, Narcyzę Żmichowską, z żyjącymi wiele lat później, Haliną Górską i Ireną Krzywicką.

 

Ewa Graczykprofesorka w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała się jej nowa książka zatytułowana Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.

Kolejne spotkanie „Polska literacka herstoria?”, 29 listopada, wtorek, godz. 18:00

Spotkanie Polska literacka herstoria? prowadzone przez prof. Ewę Graczyk odbędzie się we wtorek, 15 listopada w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35, (II piętro) w Gdańsku. Wstęp wolny!

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria? odbywa się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij