Miasto

Pokaz filmu „Two Spirits”

Po pokazie filmu „Two Spirits” odbędzie się debata „Dwie dusze – jedno ciało" w niedzielę, 14 grudnia w Świetlicy KP w Trójmieście.

W filmie „Two Spirits” Lydia Nibley bada kontekst kulturowy tragicznego i bezsensownego morderstwa. Fred Martinez pochodził z plemienia Navajo. Był częścią dumnej tradycji swojego plemienia. Był „nadleeh”, posiadł równowagę cech męskich i kobiecych. Fred Martinez został zabity w wieku 16 lat przez mężczyznę, który chwalił się swoim przyjaciołom, że „rozgniótł ciotę jak robaka”. Poprzez historię Freda Martineza, Lydia Nibley przypomina nam o wartościach, którym rdzenni mieszkańcy Ameryki byli wierni od wieków.

 

 

 

O filmie:

Gatunek: Dokumentalny

produkcja: USA

Reżyseria: Lydia Nibley

Czas: 65’

 

 

 

Po filmie rozmowę z dr Anną M. Kłonkowską i Wilą poprowadzi Przemysław Minta. Podczas debaty podjęty zostanie temat two-spirit – dwie dusze jedno ciało, zarysowany w filmie. Two spirits, czyli postrzeganie transpłciowości przez Indian Ameryki Północnej. Czy dwubiegunowość płci jest regułą w czasoprzestrzennym spektrum kultur? Jakie są źródła dychotomicznego myślenia o płci w kulturze zachodniej?

 

 

 

Projekcja filmu ”Two Spirits” oraz rozmowa z dr Anną M. Kłonkowską i Wilą poprowadzona przez Przemysław Minta „Dwie dusze – jedno ciało” odbędzie się w niedzielę, 14 grudnia o godz. 17.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk.

 

 

Wstęp wolny

 

 

 

Wila – członkini Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian od pierwszego zlotu w 1977 r. Przez kilkanaście lat prowadziła Trójmiejską grupę PRPI.

 

 

 

dr Anna M. Kłonkowska – socjolożka, psycholożka, filozofka. Adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Publikuje z zakresu gender i transgender studies. Od 2010 r. prowadzi w Trójmiescie grupę spotkaniową dla osób transpłciowych, współpracuje z Fundacją Trans-Fuzja.

 

 

 

 

Przemysław Minta – działacz lewicowy, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado, pasjonat fantastyki, Jane Austen i filmu.

 

 


Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz osób LGBT Tolerado.

Spotkanie odbywa się w ramach Kina Zaangażowanego dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

 


 

 


 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij