Miasto

Pokaz filmu „Parada”

Przygotowania do Parady Równości łączą wrogów sprzed lat. Czy udaje się im wygrać walkę o wolność? Po projekcji filmu „Parada” rozmowa z Izabelą Desperak.

Film „Parada” pokazuje sytuację gejów we wciąż konserwatywnej Serbii i opowiada o przygotowaniach do lokalnej parady równości. Michał Walkiewicz w recenzji filmu wyróżnia w nim kilka gatunków:  „Science fiction: oto dawni wrogowie, weterani z Bośni, Serbii i Kosowa, łączą siły i w imię wyższych celów ochraniają paradę równości przed armią łysoli i neonazistów. Komedia: oto homofobiczny gangster zawiązuje sojusz z homoseksualnym weterynarzem, by ową paradę zorganizować. Dramat: oto rozwarstwione, przeorane wojną i ekonomicznymi dysproporcjami społeczeństwo musi wziąć odpowiedzialność za los mniejszości.„


Mimo że, oglądając film śmiech miesza się ze smutkiem, to otwartym zostaje pytanie, jak zakończyłaby się ekranizacja podobnego tematu w Polsce? Rozmowa o pytaniach stawianych w filmie odbędzie się po projekcji. Spotkanie z Izabelą Desperak poprowadzi Przemysław Minta.

 

O filmie:

Gatunek: dramat, komedia

produkcja: Chorwacja, Francja, Macedonia, Wielka Brytania, Słowenia, Serbia

premiera: czerwiec 2013 (Polska), październik 2011 (świat)

Reżyseria i scenariusz: Srdjan Dragojević
Czas: 125’

 


Projekcja filmu ”Parada” oraz rozmowa z Izabelą Desperak odbędzie się w czwartek, 16 października o godz. 18.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk.
Wstęp wolny


Izabela Desperak socjolożka, feministka i nauczycielka akademicka. Wykłada w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Założycielka Nieformalnej Grupy Łódź Gender i współorganizatorka łódzkiej Manify. Autorka wielu artykułów z dziedziny gender studies, m.in. o wykluczeniu ze względu na płeć i orientację seksualną, problemach rodzin niepełnych, wizerunkach kobiet i mężczyzn w mass mediach, feminizacji ubóstwa i pozycji kobiet na rynku pracy.


Przemysław Minta – prawnik, z zamiłowania lewicowy działacz na rzecz osób LGBTQ,  wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, entuzjasta literatury science-fiction, cyber-punk, fantasy.                                                 

 

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie odbywa się w ramach Kina Zaanagażowanego dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij