Miasto

Pokaz filmu Gerontofilia Bruce’a LaBruce’a

Pokaz filmu "Gerontofilia" kultowego twórcy LGBTQ, Bruce’a LaBruce’a odbywający się w środę, 1 lipca o godz. 18.00 otworzy przegląd „Morze Kina Zaangażowanego”.

Bohater Gerontofilii, 18-letni Lake, pracuje jako salowy w domu opieki dla seniorów, gdzie odkrywa fascynację znacznie starszymi mężczyznami, początkowo jedynie ich cielesnością, a w momencie gdy wchodzi w relację emocjonalno-seksualną z jednym z pacjentów w pełni uświadamia sobie swoje potrzeby. W filmie Bruce’a LaBruce’a doskonale współgrają pozornie sprzeczne elementy: melancholijny obraz starzenia zderza się z pełnym emocji i zawirowań świadectwem dojrzewania. Film Bruce’a LaBruce’a pełen jest przy tym również formalnych niespodzianek i doskonałej muzyki.

Po pokazie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Przemysław Jan Minta – aktywista LGBTQ. Czy starość wyklucza intymne relacje? Czy wśród gejów kult młodości jest jeszcze silniejszy, a może to jednak stereotyp? Dlaczego relację erotyczną między bardzo dojrzałym mężczyzną a młodą kobietą dość powszechnie przyjmuje się za normę, a te same różnice wieku w innych konfiguracjach (młody mężczyzna – dojrzała kobieta, relacje homoseksualne) budzą tak silny społeczny opór? Porozmawiamy m.in. o wykluczeniu osób przekraczających ramy wieku średniego ze wspólnoty ludzi rozpatrywanych jako istoty seksualne oraz o utajonej homofobii wewnątrz środowiska LGBTQ.

Pokaz filmu Gerontofilia, reż. Bruce LaBruce oraz dyskusja w środę, 1 lipca o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście na ul. Nowe Ogrody 35 (p. II) w Gdańsku.

Bruce LaBruce jedna z najciekawszych postaci kina kanadyjskiego, kultowy filmowiec oscylujący na granicy estetyki arthouse’u, kampu i pornografii. Do jego najgłośniejszych realizacji należą The Raspberry Reich – opowiada o homoseksualnej rewolucji nawiązując do działalności grupy Baader-Meinhof, lewicowej organizacji terrorystycznej. Jego głośne produkcje to również Otto, czyli niech żyją umarlaki i Gerontofilia. Ostatni film był zaskoczeniem dla jego fanów, ponieważ stanowi subtelny, niemal poetycki dramat. Film otrzymał tytuł najlepszego filmu podczas Festiwalu Nowego Kina w Montrealu.

Przemysław Jan Minta – z wykształcenia prawnik, a od kilku lat aktywista zaangażowany w inicjatywy dotyczące środowiska LGBTQ, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado – organizator m.in. I Trójmiejskiego Marszu Równości i festiwalu Tęczowe Rodziny Pełne Sił i Blasku Wielbiciel współczesnego kina, w tym także queer cinema.

Pokaz filmu Gerontofilia oraz towarzysząca mu dyskusja stanowią pierwszą odsłonę projektu „Morze Kina Zaangażowanego”, w ramach którego odbędą się pokazy najciekawszych współczesnych filmów i seriali połączone z dyskusją. Kolejne pokazy odbędą się jesienią, w wybrane środy: 23.09., 21.10., 18.11., 2.12. oraz 16.12.2015

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Projekt Morze Kina Zaangażowanego dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij