Miasto

Pokaz filmu „Chinka” i rozmowa z reżyserką

Spotkanie z Xiaolu Guo poprzedzone projekcją filmu w środę 8 kwietnia o godzinie 18.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.

Lu Mei, tytułowa bohaterka filmu opuszcza prowincjonalną rodzinną miejscowość, próbując podjąć pracę w większym mieście w regionie. Trudna sytuacja społeczna skłania ją jednak do wyjazdu z Chin. W konsekwencji dociera do Londynu, starając się sprostać życiu w wielokulturowej metropolii. Film, operując dynamiczną narracją bliską wideoklipom, doskonale pokazuje charakter współczesnych wyzwań związanych z poszukiwaniem własnej tożsamości i samookreślaniem się wobec intensywnych przemian społeczno-gospodarczych.

O filmie: Chinka (2009), dramat, Xiaolu Guo – reżyseria i scenariusz, czas: 98’

Główna nagroda dla Chinki na Festiwalu w Locarno jest w pełni zrozumiała. Film jest wyrazisty i bezkompromisowy. (Peter Bradshaw, „The Guardian”)

Film mógłby być depresyjny, tyle że sama Lu Mei jest objawieniem: (…) niewykształcona, ale inteligentna, a przy tym świadoma, jak znosić cięgi, które przynosi życie. (Nina Caplan, „Time Out”).

Pokaz filmu Chinka oraz spotkanie z reżyserką Xiaolu Guo, które poprowadzi Małgorzata Zawadzka, odbędzie się w środę, 8 kwietnia o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Udział w spotkaniu i projekcji jest bezpłatny.

Xiaolu Guo pisarka i reżyserka filmowa chińskiego pochodzenia, mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Zaangażowana w międzynarodowe inicjatywy, w tym w ekologiczny projekt Stacje Pogody realizowany we współpracy z Krytyką Polityczną. Twórczyni filmów dokumentalnych (Far and Near, Betonowa rewolucja) i produkcji fabularnych (Chinka, Ufo w jej oczach), nagradzanych na międzynarodowych festiwalach m.in. w Locarno i Wenecji.

Małgorzata Zawadzkadoktorantka FSD UG, gdzie przygotowuje dysertację poświęconą nomadycznej tożsamości w filmach Anga Lee. Pasjonatka kina, gender i queer studies. Zaangażowana w projekty herstoryczne oraz w działania na rzecz zwierząt i społeczności lokalnej.

W czwartek, 9 kwietnia zapraszamy również do Sopotu, gdzie w ramach Book Discussion Club odbędzie się dyskusja poświęcona książce Xiaolu Guo „I am China” z udziałem autorki.

Xiaolu Guo gości w Gdańsku w związku z udziałem w międzynarodowym projekcie Stacje Pogody współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

                      

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij