Miasto

Pokaz filmu Charlotte Rampling. Spojrzenie

Projekcja dokumentu Charlotte Rampling. Spojrzenie w czwartek, 28 stycznia otwiera cykl pokazów "Odważyłyśmy się!" poświęconych wybitnym dojrzałym kobietom.

Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**

 

Charlotte Rampling została odkryta dla kina na wybiegach światowych kreatorów mody. Już na początku kariery zagrała w filmach najważniejszych twórców tego okresu: u Viscontiego (Zmierzch bogów), Liliany Cavani (Nocny portier) czy Woody’ego Allena (Wspomnienia z gwiezdnego pyłu). Jednak choć aktorka pozostała aktywna przez kolejne dekady, a nawet podjęła się ról odgrywanych w kilku językach (poza angielskim z powodzeniem grywała po francusku i hiszpańsku), to jej aktywność została w dużym stopniu zredukowana do produkcji klasy B lub co najwyżej barwnych epizodów.

 

 

Aktorka w pełni odżyła w XXI wieku, kiedy ponownie dla kina autorskiego odkryli ją Francois Ozon i Julio Medem. Następnie wystąpiła także w głośnych serialach jakościowych (Dexter, Broadchurch). Dokument Charlotte Rampling. Spojrzenie ciekawie pokazuje tę skomplikowaną twórczą drogę.

 

 

Jakie jest to spojrzenie spod opadających powiek – zmysłowe? Oceniające? Mrożące krew w żyłach? Czy ona jest właściwie piękna czy brzydka? Śmiała obyczajowo czy konserwatywna? Charlotte Rampling to aktorka, jakich mało: jednocześnie zimna i seksowna, młoda i stara, brytyjska i francuska.

Agata Michalak, NaTemat.pl

 

O filmie:

 

Charlotte Rampling. Spojrzenie (2011) – dokument;

scenariusz i reżyseria: Angelina Maccarone,

czas: 90’

Zwiastun filmu

 

 

Pokaz filmu Charlotte Rampling. Spojrzenie odbędzie się w czwartek, 28 stycznia o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Dyskusję po pokazie poprowadzą Julia Gierczak i Małgorzata Major. Wstęp bezpłatny.

 

 

Julia Gierczak – filmoznawczyni, kończy doktorat poświęcony twórczości Francois Ozona i jego relacjom z aktorkami. Autorka tekstów poświęconych kinu, redaktorka pisma „Panoptikum”. Od stycznia 2015 w zespole Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

 

 

Małgorzata Major – badaczka popkultury, autorka licznych publikacji (m.in. w tomie Czas seriali, w „Ekranach” czy „Panoptikum”), w tym również artykułów online (Dwutygodnik.com, Popmoderna.pl). Absolwentka UMK, doktorantka UG.

 

Kolejne pokazy w ramach cyklu „Odważyłyśmy się!” odbędą się 4 lutego „Patti Smith: Sen życia” oraz 3 marca „Życie Jane”.

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij