Miasto

Podróż cyklistek do emancypacji

W rowerowej stolicy Polski dyskutować będziemy o XIX wiecznych cyklistkach. Co radzono zabrać im w podróż? Rewolucja kobiet we wtorek, 13 maja, w Gdańsku.

Co radzono zabrać w podróż dziewiętnastowiecznym cyklistkom rozpoczynającym podróż do emancypacji. Czemu kobiety w ogóle chciały same wyjeżdżać z domu? Seminarium cyklu Rewolucja kobiet, m.in. o rowerzystkach, we wtorek, 13 maja w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

 

Gościem najbliższego seminarium prowadzonego przez Agatę Larczyńską będzie Dagmara Binkowska.

 

Podczas seminarium dr Dagmara Binkowska opowie o rodzeniu się kobiecej aktywności w II połowie XIX wieku w sferze sportu i podróży, a także przywoła wiele zdjęć ilustrujących stroje kobiece w tym okresie. Agata Larczyńska dokona analizy treści pierwszego podręcznika dla kobiet podróżujących i wspomni o organizacjach turystycznych z przełomu XIX/XX w., których członkiniami były wybitne kobiety.

 


Działalność sufrażystek wyzwoliła w kobietach chęć poznawania i zdobywania świata. W 1889 r. został wydany pierwszy poradnik Hints to Lady Travellers dla kobiet udających się w podróż, autorstwa Lillias Campbell Davidson.

 

 

Davidson była założycielką Lady Cyclists’ Association i autorką podręcznika Handbook for Lady Cyclists. Jej prace nie doczekały się jeszcze polskiego wydania. Jednak do tej pory jest o czym rozmawiać nie tylko z punktu widzenia XIX wiecznej historyczki, bo o kobietach cyklistkach zawsze można dowiedzieć się zaskakujących rzeczy.

 

Seminarium Dyliżansem, pociągiem, a może rowerem? Podróż do emancypacji w cyklu Rewolucja kobiet odbędzie się we wtorek, 8 kwietnia o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.

 


Plan kolejnych spotkań z cyklu Rewolucja kobiet budujących rewolucyjne herstory: 

10 czerwca, godz. 18.00 Niepokorne damy średniowiecza
Wanda co nie chciała Niemca? Joanna d’Arc? Było ich znacznie więcej: skandynawska królowa Małgorzata I i Elżbieta Luksemburska, co Polaka nie chciała… Opowieść o kilku znaczących kobietach żyjących w epoce średniowiecza.

 

Dotychczasowe seminaria z cyklu Rewolucja kobiet odbyły się 11 marca: Emma Goldman (1869-1940) i Voltairine de Cleyre (1866-1912): poetycka rewolta na rzecz wolności i sprawiedliwości; 8 kwietnia: Mujeres Libres: hiszpańskie kobiety na społecznych barykadach; 15 kwietnia, pokaz filmu poświęconego hiszpańskim rewolucjonistkom Anarchistki, reż. Vincente Aranda,

 


Rewolucja kobiet jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij