Miasto

Pierwsza krew – Irena Krzywicka

Twórczość Ireny Krzywickiej będzie tematem spotkania „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” z prof. Ewą Graczyk.

Chodzi o koncepcję  wspólnej płaszczyzny postaw, działań i tekstów piszących i działajacych Polek. Ciągłość ta obejmuje prawie cały XIX wiek, aż do wybuchu I wojny światowej – a chyba nawet dłużej. Można mówić o następowaniu po sobie kilku generacji działaczek-pisarek-konspiratorek.

W czasie dyskusji prof. Ewa Graczyk chciałaby zastanawiać się nad tą ciągłością łączącą, mimo wielu ogromnych różnic, najwcześniejszą z nich, Narcyzę Żmichowską, z żyjącymi wiele lat później, Haliną Górską i Ireną Krzywicką.

W dyskusji na temat twórczości Ireny Krzywickiej weźmie również udział dr Monika Graban-Pomirska

dr Monika Graban-Pomirskabadaczka literatury dziecięcej i młodzieżowej XX wieku.
Interesuje się antropologią dziecka i dzieciństwa, children studies, krytyką feministyczną. Autorka książki „Szkoła narzeczonych. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym” (2006), współredaktorka tomów pokonferencyjnych „Siostry i ich Kopciuszek” (z Ewą Graczyk, 2002) oraz „Dwudziestolecie mniej znane.O kobietach piszących w latach 1918-1939” (z Ewą Graczyk, Karoliną Cierzan i Pauliną Biczkowską, 2011).Wykładowczyni w Instytucie Filologii Polskiej UG.

prof. dr hab. Ewa Graczyk profesorka w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała się jej nowa książka zatytułowana Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.

Przed spotkaniem można zapoznać się z książką Ireny Krzywickiej „Pierwsze Krew”, która jest dostępna w naszej księgarni w promocyjnej cenie 15,00.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 29 listopada o godz. 18.30 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35, (II piętro) w Gdańsku. Wstęp wolny!

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” odbywa się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016.  Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij