Miasto

Park Książki w Sopocie

Nie wiesz co poczytać w niedzielne popołudnie? Kilkaset książek będzie czekać na ciebie w sopockim Parku Książki w niedzielę 11 sierpnia.

Park Książki, to otwarta dla wszystkich, darmowa letnia czytelnia w Parku Północnym przy Zatoce Sztuki w Sopocie. Oprócz kilkuset książek, letnia czytelnia to również liczne atrakcje zachęcające do codziennego kontaktu z książką. W stałym programie znajdują się m.in.: Krytyczny Przegląd Prasy, Sopocki Kanon Książki, Czytanie dla dzieci, Warsztaty dla dzieci – Współpracujemy, Fabryka książki, English Book dla dzieci, Czytelnicza huśtawa Duzi Małym.

Na szczególną uwagę zasługuje Sopocki Kanon Książki, czyli spis ważnych i istotnych lektur. Czytelnicy odwiedzający Letnią czytelnię dodali do listy już ponad sto ulubionych książek. W najbliższy weekend tworzony będzie kolejny spis książek, więc warto dopisać tytuł, który stworzy Sopocki Kanon Książki.


Trójmiejska Krytyka Polityczna, która organizuje sopocki Park Książki w partnerskie z Biblioteką Sopocką, zaprasza dzieci do udziału w warsztatach inspirowanych książką Współpraca. Przewodnik dla dzieci, której współautorką jest Janina Ochojska. Zajęcia odbywają się w godzinach 15.00– 17.00, a prowadzone są przez Elżbietę i Ewę Okroy. 

W letniej czytelni dostępne są książki dla dorosłych i dzieci wielu wydawnictw, m.in.: Słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, IS Wyspa, magazyn „Bliza”, W.A.B., Czarne, Bęc Zmiana, Zakamarki, Dwie Siostry, Format, Narodowego Centrum Kultury oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Po zakończeniu Parku Książki wszystkie pozycje zostaną przekazane Bibliotece Sopockiej. W czytelniach dostępna jest bezpłatna gazeta „Kurier kultura”.

Przeniesienie czytelni z budynków do otwartej przestrzeni miejskiej w okresie letnim – okresie większej aktywności mieszkańców właśnie w przestrzeni miejskiej – pozwala wyjść z programem promocji czytelnictwa do tych, którzy z różnych powodów (ekonomicznych, kulturowych) nie sięgają po książki. Jednocześnie daje szansę wpisania czytania w pozytywnie społecznie kojarzony obraz letniego wypoczynku.

Tegoroczny Park Książki prowadzony w Parku Północnym przy sopockiej plaży jest częścią ogólnopolskiego projektu wspieranego jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sopocki Park Książki wspierany jest również przez Bibliotekę Sopocką. Projekt PARK KSIĄŻKI 2013 jest kontynuacją projektu realizowanego w roku 2012. Zakłada on stworzenie letnich czytelni w kilku miastach Polski.

Weekendy z lekturą zaczęły się 7 lipca i potrwają aż do zakończenia Festiwalu Literacki Sopot. Kolejne spotkania odbędą się podczas Festiwalu Literacki Sopot 16, 17, 18, 19, 20 sierpnia przed Zatoką Sztuki.
Do tej pory Park Książki odbył się już w 10 razy – przy plaży w Parku Północnym oraz w Park na Brodwinie (13 lipca ), w Operze Leśnej (20 lipca) i w Centrum Żeglarstwa i Ratownictwa (27 lipca).

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem sopockiego Parku Książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie


__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij