Miasto

Park Książki podczas Literackiego Sopotu

Spotkania literackie, happeningi, warsztaty dla dzieci i premiera darmowych e-booków: "Szwecja", "Islandia" i "Norwegia".

Podczas Literackiego Sopotu zapraszamy do Letniej czytelni pełnej atrakcji dla czytelników w każdym wieku. Pięć dni wypełnią spotkania literackie, happeningi warsztaty dla dzieci i Krytyczne Przeglądy Prasy z udziałem m.in. Kazimiery Szczuki.

Literacki Sopot trwa od piątku 16 sierpnia do wtorku 20 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu zapraszamy dzieci na warsztaty. Do poprowadzenia zajęć dla dzieci zaproszone zostały Agata Królak, Agata Półtorak i Sandra Szewczuk – ilustratorki literatury dziecięcej. Na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami przyjadą autorki książek o Piaskowym Wilku, Åsy Lind oraz o Tsatsikim Moni Nilsson. Nieprzerwanie trwać będą również warsztaty poświęcone książce Współpraca. Przewodnik dla dzieci, prowadzone przez Elżbietę i Ewę Okroy.

W weekend 17-18 sierpnia odbędą się dwa happening, sobotni inspirowany będzie książką Zjadanie zwierząt Jonathana Safrana Foera, a niedzielny to Sopocka mandala ze słów i barw. Po sobotnim happeningu, o godz. 18.00 zaplanowana jest dyskusja wokół książki Zjadanie zwierząt z udziałem Dariusza Gzyra, prezesa Stowarzyszenia Empatia. Rozmowa poświęcona będzie społecznym, gospodarczym, ekologicznym i ekonomicznym skutkom przemysłowej hodowli zwierząt. Na niedzielnym spotkaniu literackim zjawi się prawdziwy mistrz – Wojciech Kłosowski, autor książki Nauczyciel Sztuki. Jego debiutancka powieść, to wciągający labirynt przygód i intryg, w których szermuje się nie tylko mieczem, szablą i trucizną, ale także myślą.

Stałym elementem Parku Książki będzie też Krytyczny Przegląd Prasy o godz. 15.00. Podczas Literackiego Sopotu do rozmowy o istotnych wydarzeniach przedstawianych w mediach zaproszeni zostali m.in. Kazimiera Szczuka, Wojciech Kłosowski i Dariusz Gzyra.

Podczas Literackiego Sopotu odbędzie się również premiera trzech e-booków Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Na stoisku wydawnictwa oraz w Parku Książki rozdawane będą kartki z kodami QR przekierowującymi do bezpłatnych Przewodników Nieturystycznych Islandia, Szwecja, Norwegia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Nowych Mediach, to zapraszamy na debatę do Zatoki Sztuki w poniedziałek, 19 sierpnia o godz. 18.30. W dyskusji o nowych mediach i książce udział wezmą Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, Grzegorz D. Stunża, edukator medialny, Piotr Czerski, autor manifestu Dzieci Sieci oraz Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie.

Park Książki to otwarta dla wszystkich, darmowa czytelnia w Parku Północnym przy Zatoce Sztuki w Sopocie. Oprócz kilkuset książek, letnia czytelnia to również liczne atrakcje zachęcające do codziennego kontaktu z książką. Na szczególną uwagę zasługuje Sopocki Kanon Książki, czyli spis ważnych i istotnych lektur stworzony przez czytelników w lipcu i sierpniu. Podczas Literackiego Sopotu zbudujemy regał z Sopockim Kanonem Książki.

W letniej czytelni dostępne są książki dla dorosłych i dzieci wielu wydawnictw, m.in.: Słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, IS Wyspa, magazyn „Bliza”, W.A.B., Czarne, Bęc Zmiana, Zakamarki, Dwie Siostry, Format, Narodowego Centrum Kultury oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Po zakończeniu Parku Książki wszystkie pozycje zostaną przekazane Bibliotece Sopockiej. W czytelniach dostępna jest bezpłatna gazeta „Kurier kultura”.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem sopockiego Parku Książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij