Miasto

Panel obywatelski w Gdańsku

Czym jest? Kiedy się odbędzie? Jak wziąć w nim udział? Poniżej odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gdańska do udziału w pierwszym w Trójmieście panelu obywatelskim! Panel obywatelski to spotkania, w których losowo wybrana grupa mieszkańców – w Gdańsku będzie to 40 osób – zajmuje stanowisko w ważnej dla mieszkańców sprawie.

Dwa spotkania panelu obywatelskiego odbędą się w dniach:
12 marca, środa, godz. 18-20,
15 marca, sobota, godz. 10-14.
Wymagany jest udział w obydwu spotkaniach.

Aby zgłosić się do panelu wypełnij ankietę na stronie gda.enux.pl do 28 lutego. Losowanie uczestników odbędzie się 4 marca.

Dlaczego panel obywatelski w Gdańsku?

Pomimo tego, że pierwsza, pilotażowa edycja budżetu obywatelskiego jest już na finiszu, czeka nas w Gdańsku jeszcze w tym roku jego druga edycja. Na jakich ma się odbywać zasadach? Czy projekty lokalne powinny być nadal zgłaszane w okręgach wyborczych, czy lepszym rozwiązaniem będą raczej jednostki pomocnicze? Czy powinny zostać wprowadzone projekty na poziomie ogólnomiejskim? Celem panelu jest rozstrzygnięcie kluczowych kwestii, które będą dotyczyły sposobu zorganizowania drugiej edycji budżetu obywatelskiego.

Uczestnicy i uczestniczki panelu obywatelskiego (w Gdańsku będzie to grupa 40 osób) będą mogli wysłuchać opinii radnych, ekspertów i zainteresowanych mieszkańców, a także wziąć udział w debacie. Uczestnicy będą losowani w taki sposób, aby wyłoniona grupa odzwierciedlała strukturę demograficzną Gdańska – uwzględnione zostaną kryteria, takie jak miejsce zamieszkania, wiek czy wykształcenie.

Są także ograniczenia – uczestnikami panelu nie mogą być na przykład radni miasta / dzielnic/ osiedli czy pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dla wszystkich uczestników / uczestniczek panelu przewidziana jest dieta wysokości 60 zł brutto (w ramach projektu finansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego).

Razem zmieńmy budżet obywatelski w Gdańsku!

Organizatorem panelu obywatelskiego jest Stowarzyszenie Kultura Miejska.
Kontakt: makowska.wrzeszcz[at]gmail.com, tel. 603 508 663

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Marcin Gerwin
Marcin Gerwin
Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji
Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i demokracji deliberacyjnej. Z wykształcenia politolog, autor przewodnika po panelach obywatelskich oraz książki „Żywność przyjazna dla klimatu”. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, publicysta Krytyki Politycznej.
Zamknij