Miasto

Otwórzmy wszystkie klatki | O relacjach pomiędzy przemocą wobec zwierząt i przemocą wobec ludzi

Seminarium prowadzone przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Uniwersytet Krytyczny | Otwórzmy wszystkie klatki. Współczesny ruch prozwierzęcy i jego strategia | O relacjach pomiędzy przemocą wobec zwierząt i przemocą wobec ludzi

 Prowadzenie: Barbara Błońska (Stowarzyszenie Otwarte Klatki)

18 października, wtorek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Jakie wyzwania stoją przed ruchem prozwierzęcym jako ruchem społeczno-politycznym? Czy zwierzęta mogą być obywatelami i podmiotami polityki? Jakie niebezpieczeństwa dla społeczeństwa ludzkiego niesie za sobą przemoc wobec zwierząt?

Stowarzyszenie Otwarte Klatki – powstała w 2012 ogólnopolska inicjatywą na rzecz praw zwierząt. Skupia aktywistki i aktywistów od wielu lat związanych z polskim ruchem prozwierzęcym, działających zarówno w organizacjach pozarządowych, jak i grupach nieformalnych. Celem Stowarzyszenia jest edukacja w zakresie praw zwierząt, ograniczenie przemysłowej hodowli zwierząt oraz promocja weganizmu. Przemoc wobec zwierząt odbywa się z reguły w ukryciu, schowana za grubymi murami i drutem pod napięciem. Niekiedy w mediach pojawiały się obrazy z miejsc, w których to się dzieje: ferm przemysłowych, rzeźni, laboratoriów, cyrków, ogrodów zoologicznych czy hodowli. Za każdym razem ludzie wrażliwi reagowali złością, smutkiem i poczuciem bezradności. Stowarzyszenie powstało po to, żeby te uczucia zamienić w wolę działania. Chcemy uczynić mury ferm i rzeźni przezroczystymi – żeby nikt nie mógł powiedzieć, że nie wiedział, nie zdawał sobie sprawy, został oszukany. Chcemy, by te obrazy zagościły na stałe w społecznej świadomości, tak by decyzje podejmowane przez ludzi były rzeczywiście świadome. Naszym celem jest przeciwdziałanie okrucieństwu wobec zwierząt i budowa społeczeństwa, w którym zwierzęta są traktowane z należytym współczuciem i szacunkiem. Nie mamy złudzeń, że zmiany nadejdą z dnia na dzień. Są jednak możliwe, choć na pewno nie przyjdą same. Wymagają informowania na temat prawdziwych warunków tzw. „produkcji zwierzęcej”, szczególnie poprzez publikowanie materiałów ze śledztw na fermach przemysłowych i prowadzenie kampanii opartych o te materiały. Wymagają wywierania presji na organy ustawodawcze, jako że to one mogą – poprzez zmianę prawa – skutecznie położyć kres cierpieniu zwierząt. Wymagają promowania weganizmu jako sprzeciwu wobec wykorzystywania zwierząt. Wierzymy też, że to różnorodność taktyk doprowadzi nas do celu.

________

Kolejne spotkania cyklu:
15.11: Dariusz Gzyra „Koncepcja zoopolis i jej krytyka”
13.12: Dobrosława Gogłoza „Najważniejsze trendy we współczesnym ruchu działającym na rzecz zwierząt”
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij