Miasto

Oświadczenie rodziny zmarłego Pawła

W sobotę ulicami Gdańska przejdzie kolejny marsz po śmierci 30-letniego mężczyzny. Publikujemy oświadczenie organizatorów i rodziny Pawła.

W ubiegłą sobotę kilkadziesiąt osób uczestniczyło w marszu żałobnym po śmierci 30-letniego Pawła, który zmarł w szpitalu, gdzie trafił po zatrzymaniu przez policję. Mężczyzna próbował włamać się do mieszkania, został zatrzymany przez policjantów, przewieziony na komisariat na ul. Białej w Gdańsku, a następnie do szpitala, gdzie zmarł.

Sprawa budzi dużo kontrowersji. Świadkowie zajścia mówią o wyjątkowo brutalnej interwencji policji. Rodzina chce oskarżyć policjantów o pobicie podczas zatrzymania oraz domaga się rzetelnego i uczciwego informowania opinii publicznej o toku śledztwa. Lokalne media relacjonują przebieg wydarzeń.

W sobotę 17 sierpnia ulicami Gdańska przejdzie kolejny marsz, w którym udział wezmą rodzina Pawła i osoby domagające wyjaśnienia kontrowersji wokół śmierci mężczyzny.

Oświadczenie organizatorów demonstracji i rodziny zmarłego Pawła

„Zapraszamy na sobotnią manifestację przeciwko brutalności i bezkarności policji. Niech władze naszego kraju usłyszą społeczne oburzenie, nie tylko na policyjne samosądy, ale również na wszelkie próby zamiatania ich pod dywan. Dotychczasowe działania prokuratury badającej okoliczności śmierci Pawła uważamy za skandaliczne, mające na celu zatuszowanie sprawy oraz wprowadzenie w błąd opinii publicznej. Dlatego też maszerując w sobotę, będziemy domagać się:

1. Natychmiastowego zawieszenia policjantów, którzy według świadków brutalnie pobili Pawła w trakcie zatrzymania.

2. Udostępnienia zapisów monitoringu z komisariatu przy ul. Białej, skąd umierającego Pawła przewieziono do szpitala.

3. Rzetelnego i uczciwego informowania opinii publicznej o przebiegu śledztwa, przeniesionego właśnie do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach.

Wzywamy wszystkich, których poruszyła ta bezsensowna śmierć, do przyłączenia się do sobotniego marszu. Podkreślamy, że będzie to pokojowa demonstracja. Prosimy uczestników o spokojne zachowanie i nie uleganie jakimkolwiek prowokacjom. Ponadto prosimy o powstrzymanie się od manifestowania swoich poglądów politycznych czy przynależności do konkretnych organizacji. Pamiętajmy, żeby przede wszystkim demonstrować nasz sprzeciw wobec rosnącej brutalności policji.

Dość kłamstw! Nie zgadzamy się na bezkarność policjantów, która jest dla nich zachętą do kolejnych aktów przemocy. Nie zaprzestaniemy protestów aż do wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci Pawła!

Marsz rozpocznie się w sobotę o godzinie 15.00 na pl. Wybickiego we Wrzeszczu, po czym przejdzie pod komisariat na ul. Białej, po drodze mijając miejsce zatrzymania i pobicia Pawła.”

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij