Miasto

Niewidzialna przemoc w kinie krótkometrażowym

O przemocy w relacjach rodzinnych na przykładzie wybranych produkcji porozmawiamy w środę, 25 listopada o 18.00 z Pawłem Bilińskim.

Przemoc, o której najczęściej milczymy i której nie chcemy widzieć, rozgrywa się w rodzinie. Może wiązać się z realnym, fizycznym cierpieniem lub bardzo subtelną z pozoru ingerencją w status quo, poczucie wolności i swobody naszych sióstr, braci, córek, ojców czy babć. Spróbujmy ją zobaczyć – w ten sposób może łatwiej będzie nam się jej przeciwstawić!

Masakry w amerykańskich szkołach przedstawione w filmach Gusa van Santa, pozostawione same sobie Dzieciaki Harmony’ego Korine’a, nadużycia i komunikacyjne luki u Ozona czy Solondza. A nade wszystko unikatowa optyka i przenikliwość Michaela Haneke. Współczesne kino pokazuje bardzo różnorodny obraz przemocy rozgrywającej się w czterech ścianach, eskalującej w najprostszych – i najważniejszych – relacjach rodzinnych. Czy wśród istotnych produkcji na ten temat znajdziemy filmy polskie? Właśnie z nimi zmierzą się widzowie projekcji, po której dyskusję poprowadzi Paweł Biliński.

Projekcja filmów krótkometrażowych poświęconych tematowi niewidzialnej przemocy i dyskusja odbędą się w środę, 25 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku. Wstęp wolny.

Paweł Biliński doktorant FSD UG, współtwórca programu Amatorzy.TV, autor tekstów o kinie publikowanych m.in. w „Ekranach”, „Panoptikum” i tomach zbiorowych. Specjalista ds. kina w Klubie  Żak w Gdańsku.

Pokaz filmów wraz z dyskusją są częścią jesiennego cyklu Morze Kina Zaangażowanego odbywającego się w wybrane środy. Pokaz ma charakter edukacyjny.

 

Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Projekt Kino Zaangażowane 2015 jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij