Miasto

Monopole sztuki – seminarium

„Alternatywne miejsca sztuki, a sztuka przetrwania”, to myśl przewodnia seminarium prof. Klamana w czwartek, 11 grudnia w Świetlicy KP w Gdańsku. 

 


Każdej osobie ceniącej alternatywne miejsca, w których odnajduje siebie i ma poczucie wpływu na to, jak „wygląda jej” ukochane miejsce, bliskim będzie temat ostatniego w tym roku wykładu prof. Klamana. MONOPOLE SZTUKI, czyli jak przetrwać? Podczas spotkanie okaże się, czym jest strategia bycia niewidocznym. Porozmawiamy o dominacji i kontroli przez duże instytucje sztuki, muzea i centra sztuki drenujące i rozbrajające alternatywne miejsca sztuki. Przeanalizujemy strategie i postawach oporu.

 

 

 


W grudniu, na zakończenie rocznych seminariów z twórcami i ekspertami proponujemy prezentację multimedialną i wykład prof. Grzegorza Klamana. Spotkanie wpisuje się w cykl seminariów prowadzonych w ramach Uniwersytetu Krytycznego w roku 2014.

 

 


Cykl seminariów Sztuka Czasu Współczesnego ma na celu prześledzenie kilku wybijających się wątków dotyczących funkcji sztuki społecznie zaangażowanej i krytycznej. Niegasnące konflikty i nieporozumienia – lub też narastający opór i niechęć – wywoływane przez różnorodne gesty artystyczne wydają się więzić nas w pętli narastającej społecznej agresji. Zerwanie komunikacji, zmieszanie pojęć i języka w niebezpieczny sposób uwalnia lęki i uprzedzenia. Przepracowane w burzliwych latach 90-tych spory ideologiczne nie wygasły i wracają ze zdwojoną siłą. Dekada względnego spokoju okazała się pozorem konsensusu kulturowego i ponownie dzisiaj potrzebujemy krytycznego wglądu i wysiłku przywracającego nam sferę publiczną.

 

 


Sztuka jest niezbywalnym składnikiem naszego życia i zarówno artyści jak i politycy ponosimy odpowiedzialność za jakość performatyki społecznej, sztuka często ma większą siłę oddziaływania od politycznych normatywów lecz jest też niezwykle wrażliwa i podatna na zawłaszczenie i deformację – mówi prof. Grzegorz Klaman. Liczę, że te spotkania staną się jeszcze jedną składową i kolejnym narzędziem do weryfikacji i przewartościowania materiałów, do pogłębionej publikacji na temat sztuki krytycznej w Polsce – dodaje.  

 

 


Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana pt. Monopole sztuki, odbędzie się w czwartek, 11 grudnia o godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

 

 

 

Wstęp wolny

 

 


Dotychczasowe seminaria prof. Grzegorza Klamana w ramach Sztuka Czasu Współczesnego odbyły się:

20 marca Mięso – ciało – klon; 17 kwietnia Agorafobia kontra agora filia; 15 maja Bio art – symbiotyczna przyszłość; 12 czerwca Ruiny transformacji; 2 października Symbiotyczność tworzenia; 13 listopada Lata osiemdziesiąte, początek sztuki „nowoczesnej” w Polsce.

 

 


Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

 

 

 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij