Miasto

Miejska Czytelnia na Placu Węglowym

Gra o miasto, ogródek rysownika, projektowanie przestrzeni miejskiej oraz przegląd prasy, to część atrakcji weekendowej czytelni KP.

MCKP Targ Węglowy, czyli Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej na Targu Węglowym w Gdańsku, to miejsce gdzie od 30 sierpnia do 4 września mieszkańcy i turyści będą mogli wypożyczyć i czytać książki w samym środku miasta, siedząc na leżakach, kocykach czy trawie. W czytelni odwiedzający znajdą książki o różnej tematyce oraz lektury poświęcone miastu, partycypacji, projektowani, konsultacji społecznych i wiele innych. Wszystko po to, aby móc „kolektywnym umysłem” decydować o przestrzeni miejskiej.

– W akcję Targ o Węglowy włączmy się przede wszystkim dlatego, że jako klub Krytyki Politycznej w Trójmieście żywo interesuje nas polityka miejska prowadzona w naszej metropolii. Zajmujemy się sprawami dotyczącymi partycypacji, miasta, zrównoważonego rozwoju, polityki mieszkaniowej w Gdańsku od ponad roku – mówi Maria Klaman, koordynatorka Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. – Staramy się, by o przestrzeni miejskiej w Gdańsku mogli w coraz większym stopniu zdecydować jego mieszkańcy i użytkownicy miasta. Miasto, gmina to nie tylko wybierani raz na cztery lata przedstawiciele zasiadający w Radzie Miasta, Radach dzielnic, ale mieszkańcy, którzy mają prawo decydować o tym, jak rozwija się miasto, gmina.

Mieszkańcy to kolektywny umysł, z którego warto korzystać, byśmy mogli tworzyć miasto, które jest przyjazne dla wszystkich – dodaje.

Pomysłem na rozbudzanie wspólnotowej odpowiedzialności za przestrzeń Targu Węglowego będzie gra planszowa Rozegraj miasto. Każdego dnia moderatorzy gry będą zachęcać do rozgrywek, których celem jest przekazanie podstawowych informacji o konsultacjach społecznych i zachęcenie do rzeczywistego włączania się w planowanie miejskie.

Na czym polega gra? Władze miasta zapraszają mieszkańców do dzielenia się pomysłami na urządzenie miejskiej przestrzeni. Każdy teren ma jednak swoje ograniczenia. Jak zagospodarować skwer, a jak park? Co znajdzie się na ulicy handlowej, a co na zabytkowej? Gdzie postawić nadajnik Wi-Fi, a gdzie ławkę? Czy zbudować plac zabaw czy pawilon handlowy? O tym muszą zdecydować władze miasta. Jednak mieszkańcy także mogą mieć swój pomysł na miasto. Jedni chcą, by miasto było ekologiczne, inni, aby było jak najbardziej dostosowane dla rodzin, a jeszcze inni stawiają na jego biznesowy rozwój. Czy można pogodzić te interesy? Czy można zbudować miasto idealne, zaspokajając potrzeby i oczekiwania różnych grup mieszkańców? Jaką rolę w tym wszystkim pełnią konsultacje społeczne? Rozegraj miasto!

– Będę zawsze zachęcać, by pytać mieszkańców o ich zdanie na dany temat. Każdy magistrat powinien korzystać z wyobraźni mieszkańców, co do pomysłów na miasto, i nie jest w stanie przewidzieć potrzeb mieszkańców – mówi Maria Klaman. – Aby to zmienić warto wystarczy czasem niewiele – zapytać, jakie potrzeby i wizje mają mieszkańcy miasta. Dzięki tej akcji Targ Węglowy stanie się kolejnym miejscem w Gdańsku, o którego funkcjach, wyglądzie, sposobie użytkowania będą mogli zdecydować nie tylko prezydent, ale też mieszkańcy.

W sobotę i niedzielę również zachęcamy do projektowania wymarzonego Targu Węglowego na planszy rozłożonej na dużym stole, gdzie będziemy kreślić kształty węglem. Rysownie wymarzonej przestrzeni miejskiej Targ projektuje się przy stole odbywać się będzie pod okiem urbanistki Barbary Marchwickiej.

Dla najmłodszych zaaranżowano także strefę czytania i rysunku Ogródek rysownika i rysowniczki, gdzie pod okiem animatorów i animatorek kultury dzieci będą rozwijać umiejętność rysunku i wyobraźni przestrzennej. Akcja Węgielek projektuje miasto zachęcać będzie do działań twórczych rozwijających wyobraźnię oraz kompetencje społeczne najmłodszych w zakresie planowania przestrzeni miejskiej. Dzieci podczas pracy z animatorkami Elżbietą i Ewą Okroy będą poznawać znaczenie słowa współpraca oraz wspólnota, projektując razem Targ Węglowy opracowany graficznie przez Katarzynę Ewę Legendź.

Odbywać będą się również Krytyczne Przeglądy Prasy, czyli rozmowę o istotnych wydarzeniach przedstawianych w mediach lokalnych i ogólnopolskich z własnej perspektywy zawodowej i życiowej. Wśród prowadzących: Edwin Bendyk, Tomasz Szkudlarek, Monika Bokiniec, Grzegorz Klaman, Jędrzej Włodarczyk.

Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej odbywać się będzie od piątku, 30 sierpnia do środy, 4 września w godzinach 12 – 20.

Miejska Czytelnia Krytyki Politycznej jest częścią akcji prowadzonej przez IKM, której celem jest dialog z mieszkańcami i osobami korzystającymi z Targu Węglowego na temat jego aktualnej oraz potencjalnej funkcji. Projekt powstał w odpowiedzi na akcję „Gazety Wyborczej Trójmiasto” pt. Targ Węglowy dla ludzi i jest tymczasową aranżacją przestrzeni Targu Węglowego na kilka stref, które nadadzą temu miejscu funkcję miejsca spotkań pokazując tym samym mieszkańcom jedną z wielu opcji zagospodarowania tej przestrzeni.

 

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście zorganizowała już wiele działań włączających mieszkańców w planowanie miasta.

Jednym z nich była debata z udziałem ponad 100 osób o planach budowy tzw. Drogi Czerwonej, z udziałem Biura Rozwoju Gdańska. Kolejną dużą debatą było spotkanie Jak włączać mieszkańców w decydowaniu o mieście? przygotowanej wspólnie z Biurem Rozwoju Gdańska. Organizowaliśmy również konsultacje społeczne dotyczące wizji zagospodarowania Placu Waryńskiego we Wrzeszczu oraz szereg akcji animujących tj. Zasiej partycypację, Waryński Fest, kiedy to wspólnie z mieszkańcami sadziliśmy kwiaty i krzewy, porządkowaliśmy plac, postawiliśmy ekostoliki do gier planszowych. Prowadzimy też debaty o polityce mieszkaniowej z udziałem wiceprezydenta Macieja Lisickiego, a także szereg seminariów w ramach prowadzonego przez nas od lat Uniwersytetu Krytycznego. Do rozmów zapraszani są wtedy osoby zajmujące się architekturą, ekologią, przestrzenią miejską, suburbią i wieloma innymi tematami związanymi z miastem. Byli to m.in. Krzysztof Nawratek, Joanna Erbel, Agnieszka Jurecka, Łukasz Pancewicz, Tomasz Rozwadowski, Marcin Gerwin.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij