Miasto

Marzec: Konfrontacje artystyczne i samorządowo-polityczne

Rozpoczynamy od wstrząsu – działań wokół Dnia Kobiet. Później napięcie będzie rosnąć.

Marcowe działania w Świetlicy KP w Trójmieście rozpoczynamy w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet, a nasze pierwsze inicjatywy w tym miesiącu łączą się ściśle z obchodami tego święta. Na początek Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście włącza się w feministyczny, celebrujący i poddający pod dyskusję szeroko pojętą kobiecość weekend. W sobotę 7 marca w ramach Festiwalu Zatoka Kobiet w sopockiej Zatoce Sztuki odbędzie się szereg spotkań i debat. Pośród licznych stoisk organizacji pozarządowych można będzie odnaleźć także materiały Trójmiejskiej Akcji Kobiecej oraz spotkać przedstawicielki m.in. Krytyki Politycznej, NEWW, Tolerado i WAGI. Odbędą się również warsztaty „TAK, odważę się!” poświęcone angażowaniu się w działania społeczne. Niedziela, 8 marca to przede wszystkim dzień przygotowywanej od kilku miesięcy MANIFY idącej również pod hasłem „TAK, odważę się!”

Kolejne wydarzenie Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście adresuje do młodszych odbiorców i odbiorczyń. Spotkania w cyklu Porozmawiajmy jak filozofowie odbędą się 10 i 30 marca. Karol Seweryn zaprasza gimnazjalistki i gimnazjalistów do dyskusji na tematy filozoficzne. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Chęć udziału prosimy zgłaszać mailowo na adres trójmiasto[at]poczta.krytykapolityczna.pl albo telefonicznie: 58 304 75 22 (pon. –  pt. w godz.13.00-17.00).

Druga połowa marca stoi pod znakiem różnorodnych debat, spotkań z twórcami i osobami prowadzącymi aktywną działalność samorządową lub polityczną.

We wtorek 17 marca o godz. 18.00. zapraszamy do nas na debatę pod hasłem: Ciało – transformacje/modyfikacje. Spotkanie rozpoczniemy od pokazu kilku filmów z cyklu Artyści w sieci, w ramach którego Agnieszka Ziółkowska odbyła rozmowy z twórcami i twórczyniami nurtu sztuki krytycznej (m.in. Pawłem Althamerem, Martą Deskur czy Anną Baumgart). Po projekcji dyskusję z socjolożką dr Anną Kłonkowską (UG) oraz dwojgiem artystów: Grzegorzem Klamanem i Iwoną Zając poprowadzi dr Monika Bokiniec z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Przed debatą wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do obejrzenia bieżących wystaw naszych gości. Jeszcze do 23 marca w gdańskim Żaku można oglądać Cud ciężkiej pracy Iwony Zając, zaś osobom posiadającym nieco więcej czasu proponujemy wizytę w oddziale Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, gdzie do 10 kwietnia panuje Rewolucja u bram Grzegorza Klamana. Motyw metamorfoz/modyfikacji cielesnych jest na obu wystawach marginalnie obecny, ale jest on zarazem wyraźnie obecny w traktowanej szerzej twórczości obojga artystów.

Debata 17 marca jest zarazem zapowiedzią konferencji z partnerskim udziałem Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. W dniach 21-22 marca, czyli w przedostatni weekend miesiąca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się konferencja Ciało i ponowoczesność – kulturowe i antropologiczne wizje cielesności. Studencko-doktorancką sesję organizuje Pracownia Badań nad Snem, Pamięcią i Wyobraźnią IFP UG. Oprócz szeregu wystąpień konferencyjnych przewidziano pokaz filmów Artura Żmijewskiego, który odbędzie się w sobotę, 21 marca o godzinie 18.30. Projekcję poprzedzi prelekcja artysty, a po pokazie organizatorzy zapraszają na debatę z udziałem badaczy IFP UG: prof. Zbigniewa Majchrowskiego i dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz (w roli moderatorki) oraz prof. Grzegorza Klamana z Akademii Sztuk Pięknych.

Pomiędzy debatami kładącymi nacisk na artystyczne wykorzystanie socjologicznych, filozoficznych czy biotechnologicznych teorii na temat cielesności zapraszamy do Świetlicy na spotkanie dotyczące bieżącego i przyszłego profilu działalności Rad Dzielnic.

W środę, 18 marca o godzinie 18.00. dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej poprowadzi otwartą debatę na temat: Jaka przyszłość dla rad dzielnic?. Wydarzenie odbędzie się kilka dni przed kolejnymi wyborami do rad dzielnic. Do rozmowy o kompetencjach Rad, możliwościach ożywczej zmiany, celach i założeniach na przyszłość, zaprosimy przedstawicieli Rady Miasta Gdańska oraz kandydatów w bieżących wyborach do rad dzielnic. Liczymy na udział mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Jak zauważył Marcin Gerwin: „Kompetencje rad dzielnic w Gdańsku są nadzwyczaj skromne. W ubiegłym roku odebrano im nawet możliwość opiniowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, choć jest to jedna z najbardziej podstawowych kwestii, jakimi powinny się zajmować.”

Perspektywę kształtu samorządu i rad dzielnic poszerzymy o szerszą refleksję na temat zmian na scenie politycznej, zapraszając w poniedziałek, 23 marca o godzinie 18.00. na spotkanie z kandydatką Partii Kobiet na Urząd Prezydenta RP, Iwoną Piątek. Przewodnicząca Partii Kobiet jest z wykształcenia socjolożką, posiadającą doświadczenie m.in. w zarządzaniu nieruchomościami członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet. Spotkanie z Iwoną Piątek, które poprowadzi Elżbieta Rutkowska oraz dr Anna Strzałkowska – badaczka i dydaktyczka z Uniwersytetu Gdańskiego, a zarazem przewodnicząca Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado – jest kolejnym spośród tegorocznych debat z udziałem uznanych polityczek, które w lutym rozpoczęło spotkanie z Barbarą Nowacką.

Ostatnia spośród naszych marcowych propozycji to prawdziwa gratka dla kinomanów.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście będzie w dniach 24-25 marca gościć wybitną dokumentalistkę, Agnieszkę Arnold. Reżyserka wielu pamiętnych produkcji, m.in. pogłębiających dyskusję o Jedwabnem Sąsiadów oraz autorskiego portretu ikony polskiej humanistyki – Buntu Janion odwiedzi Gdańsk po dłuższej przerwie. We wtorek 24 marca o godzinie 19.00. odbędzie się pokaz fragmentów nieprezentowanego dotąd publicznie cyklu Niepodległość bez cenzury, a po filmie rozmowę z reżyserką poprowadzi filmoznawczyni, dr Grażyna Świętochowska z Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Niepodległość bez cenzury opiera się na serii wielowątkowych, zajmujących rozmów z Karolem Modzelewskim i stanowi wnikliwy wgląd w meandry schyłku PRLu i mniej oczywiste skutki przełomu. Jest to jednocześnie portret niepokornego intelektualisty patrzącego szeroko i dogłębnie analizującego różne oblicza działań rewolucyjnych i ich konsekwencje.

Kolejnego dnia, w środę, 25 marca, tym razem o 18.30., zapraszamy na kolejne, całkiem odrębne spotkanie z Agnieszką Arnold. Reżyserka „Sąsiadów” poprowadzi tego dnia spotkanie warsztatowe pod hasłem: Etyka dokumentalisty. Ogromnym walorem spotkania będzie również premierowy pokaz najnowszego filmu Agnieszki Arnold Moje obrazy są trochę szare. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ma ono jednak w założeniach charakter bardziej kameralny niż wtorkowy pokaz. Chętne do udziału w warsztatach osoby prosimy o wcześniejsze zapisy na adres trojmiasto[at]poczta.krytykapolityczna.pl. Pierwszeństwo udziału w spotkaniu mają studenci i studentki, jednak w miarę wolnych miejsc umożliwiamy w nim także udział innym osobom.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij