Miasto

Marginesem w centrum. Spotkanie wokół bell hooks

Rewolucyjny ruch feministyczny bell hooks będzie tematem spotkania w Świetlicy KP w Gdańsku, w środę, 25 września.

Czy feminizm to równość kobiet i mężczyzn? Czy istnieje wspólna sprawa wszystkich kobiet… O rewolucyjnym ruchu feministycznym bell hooks będziemy rozmawiać na środowej debacie, 25 września w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście m.in. z Ewą Majewską

hooks z pasją polemizuje z koncepcją feminizmu jako dążenia do równości kobiet i mężczyzn.  Bo czy biedne kobiety mają takie same potrzeby i interesy  jak te bogatsze?  Nie ma czegoś takiego jak wspólna sprawa wszystkich kobiet… Dlatego postulowane przez hooks trudne „siostrzeństwo” polega na budowaniu wspólnego ruchu przez osoby, które mają różne doświadczenia i różne interesy.  Bo wciąż i kobiety i mężczyzn różni choćby klasa społeczna, rasa, pozycja ekonomiczna.

O różnych doświadczeniach również polskiego ruchu feministycznego rozmawiać będą Ewa Majewska, feministyczna filozofka kultury, Lidia Makowska, kulturolożka, aktywistka społeczna, Ewa Graczyk, literaturoznawczyni.

Debata Marginesem w centrum. Bell hooks i rewolucyjny ruch feministyczny odbędzie się w środę, 25 września o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk)

I nawet jeśli nadal powszechnie ośmiesza się feminizm, faktem pozostaje to, że dzięki kulturowym rewolucjom, do których doszło z inspiracji współczesnego ruchu feministycznego, każdy coś zyskał. Ruch ten zmienił nasze postrzeganie pracy, naszą pracę oraz naszą miłość. Mimo to ruch feministyczny nie zaowocował trwałą feministyczną rewolucją. Nie wyeliminował patriarchatu, nie wykorzenił seksizmu – opartych na nierówności płci, wyzysku oraz opresji. W związku z tym zdobycze feminizmu są wciąż zagrożone.
fragment książki bell hooks, Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum, Wydawnictwa Krytyki Politycznej 2013 

Podczas spotkania książka bell hooks, Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum będzie dostępna w promocyjnej cenie 25 złotych.

bell hooks (1952) – jedna z najwybitniejszych przedstawicielek czarnego feminizmu, marksistka i krytyczka kultury popularnej. Wykładała m.in. na Yale University i w City College of New York. Opublikowała kilkadziesiąt książek, m.in. Ain’t I a Woman?: Black Women and Feminism (1981) i Where We Stand. Class Matters (2000).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij