Miasto

Ludu Europy, powstań!

Goście: Vasyl Cherepanyn, Paolo Do, Héctor Huerga González, Maria Klaman, Igor Stokfiszewski. 21 listopada, środa, godz. 19.00, Świetlica KP w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku.

Spotkanie w Gdańsku w ramach serii debat Co złego stało się z Europą? Jaka jest jej przyszłość? Kryzys europejski i nowe ruchy społeczne.

 

Goście: Vasyl Cherepanyn (Krytyka Polityczna / Centrum Badań nad Kulturą Wizualną, Kijów, Ukraina), Paolo Do (ESC, Rzym, Włochy), Héctor Huerga González (Indignados, Barcelona, Hiszpania),  Maria Klaman (Krytyka Polityczna, Trójmiasto), Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna, Warszawa).

 

21 listopada, środa, godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku

Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym

Od niemal lat kraje Europy południowej wstrząsane są wydarzeniami, których konsekwencje ukształtują przyszłość całego kontynentu. Kryzys ekonomiczny, jaki dotknął Hiszpanię, Portugalię, Włochy i niemal doprowadził do upadku Grecji, a także, będące konsekwencją kryzysu w gospodarce, dynamiczne przemiany społeczne, którym towarzyszą nieustające wystąpienia i masowe protesty obywateli, jak i polityczna karuzela wynosząca do władzy kolejne nietrwałe gabinety, sprawiły, że oczy Europy zwrócone są na południe. Jak wygląda sytuacja w Hiszpanii dziś, półtora roku po masowych protestach Ruchu Oburzonych i upadku rządu Zapatero? W jakim momencie znajduje się sam ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa? Co udało się działaczom osiągnąć, jakie wyzwania wciąż stoją przed protestującymi i społeczeństwem? Co wydarzyło się we Włoszech po odejściu Berlusconiego od władzy, którą przejął tzw. „rząd techniczny”? Jak rysuje się sytuacja społeczna i ekonomiczna Włoch? Jak w kraju tym wyglądają ruchy protestu i działania aktywistyczne? A także – jaka w związku z wydarzeniami w Europie południowej jest sytuacja krajów spoza strefy Schengen, takich jak Ukraina, której sytuacja polityczna jest tym bardziej niepewna im dłużej Julia Tymoszenko siedzi w więzieniu, a ruchy nacjonalistyczne rosną w siłę, czego dowodem jest wejście do parlamentu Partii Wolność – skrajnie ksenofobicznego ugrupowania, będącego w wyniku ostatnich wyborów trzecią siłą polityczną w kraju? O tych tematach, chcemy porozmawiać z aktywistami z Włoch, Hiszpanii oraz z Ukrainy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się wypowiedź lub zadać pytania naszym gościom. Spotkania będą miały charakter otwartych debat z udziałem publiczności.

DEBATY W CYKLU:

5.11.2012, Łódź, Czyja solidarność czyj egoizm? Kryzys i wspólnota europejska

Goście: prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Dionisios Sturis (TOK FM), Adam Ostolski (Zielone Wiadomości). Prowadzenie: Michał Sutowski (Krytyka Polityczna)

19.11.2012, Łódź, Jesteśmy wkurzeni! Rozmowa o europejskim kryzysie

Goście: Vasyl Cherepanyn, Paolo Do, Héctor Huerga González, Michał Gałza (Krytyka Polityczna, Łódź), Marek Jedliński (Krytyka Polityczna, Łódź), Maria Klaman (Krytyka Polityczna, Trójmiasto).

22.11.2012, Warszawa, To my jesteśmy ludem! Ruchy społeczne w Europie

Goście: Oleksiy Radynski (Krytyka Polityczna, Centrum Badań nad Kulturą Wizualną, Kijów, Ukraina), Paolo Do (ESC, Rzym, Włochy), Héctor Huerga González (Indignados, Barcelona, Hiszpania), Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna, Warszawa).

28.11.2012, Warszawa, Czy wszyscy staniemy się Niemcami?

Goście: Wolfgang Templin, Marek Cichocki, Karolina Wigura, Piotr Buras. Prowadzenie: Michał Sutowski Debaty są częścią międzynarodowego cyklu „Co złego stało się z Europą? Jaka jest jej przyszłość? Kryzys europejski i nowe ruchy społeczne” realizowanego we współpracy z Red House Center for Culture and Dialogue w Sofii.


Debaty są częścią międzynarodowego cyklu „Co złego stało się z Europą? Jaka jest jej przyszłość? Kryzys europejski i nowe ruchy społeczne” realizowanego we współpracy z Red House Center for Culture and Dialogue w Sofii.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij