Miasto

Kropla, która przelewa czarę

Pokaz filmu "Marzyciele" i rozmowa o sile ruchów społecznych prowadzona przez Małgorzatę Tarasiewicz w czwartek, 1 grudnia.

Czarny protest, strajk kobiet, projekt ustawy Ratujmy Kobiety, zgromadzenia na ulicach, placach i wielkie poruszenie w mediach społecznościowych. Polki się wkurzyły. A wkurzyłyśmy się, bo kolejny raz władza publiczna próbuje odebrać nam nasze prawa. Ten konstruktywny opór dał początek grupie Dziewuchy Dziewuchom, która z facebookowej strony o prawach reprodukcyjnych stała się ruchem społecznym z prawdziwego zdarzenia.

Niemal 110 000 (!) osób dołączyło już do ogólnopolskiej grupy Dziewuchy Dziewuchom. W kwietniu tego roku, po 23 latach obowiązywania „kompromisu” aborcyjnego kolejny raz zapowiedziano uderzenie w prawa reprodukcyjne kobiet Polek. W prawo decydowania o sobie i  w prawo do godnego życia, a często po prostu w prawo do życia. Ta kropla, która przelała kielich goryczy, uruchomiła ruch społeczny, który przejdzie do historii. A może raczej- do herstorii.

Wielkie zmiany społeczno-polityczne są tłem wielkiego dzieła  Bernanda Bertolucciego „Marzyciele”- Paryż, maj 1968r., wielkie strajki studenckie. Mimo wielkich prób zbudowania swojego świata oderwanego od zgiełku na ulicach stolicy, troje studentów musi w końcu skonfrontować się z rzeczywistością. Wielka rola Evy Green, świetna reżyseria Bernanda Bertolucciego, idealnie oddany klimat Paryża lat 60., wreszcie- doskonały przyczynek do dyskusji o tym, kiedy z buntu tworzy się ruch społeczny? O tym porozmawiamy po seansie w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście!

Wierzę w bunt jako najwyższą wartość młodości. Wierzę w bunt jako najwyższą formę nienawiści do terroru, ucisku i niesprawiedliwości i wierzę również w to, że nie ma buntu bez celu, chociaż w interesie świata, który kocha swych buntowników, leży to, aby ich zabić. 

Marek Hłasko w liście otwartym do „Trybuny Ludu”

O filmie:

Tytuł oryginalny: The Dreamers
Rok produkcji: 2003, Wielka Brytania/Francja/Włochy/USA
Czas trwania: 115 min.
Reżyseria: Bernardo Bertolucci
Scenariusz: Gilbert Adair

Pokaz filmu ”Marzyciele” w reż. Barnanda Bertolucciego połączony z dyskusją o sile ruchów społecznych prowadzona przez Małgorzatę Tarasiewicz odbędzie się 1 grudnia 2016r. o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp, Gdańsk. Wstęp wolny

Pokaz filmowy odbywa się w ramach projektu „Dom sąsiedzki” i jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij