Miasto

Kongres Kobiet Pomorza – 25 lat wolności?

O tym, co dało ostatnie 25 lat kobietom i co przyniosą kolejne, w sobotę, 8 listopada na Kongresie Kobiet rozmawiać będą Pomorzanki.


 

Trójmiejska Akcja Kobieca, koalicja organizacji społecznych i środowisk akademickich, działająca na rzecz praw kobiet, zaprasza na Kongres Kobiet Pomorza, który odbędzie się 8 listopada br. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. To będzie wyjątkowy kongres – odbędzie się bowiem w roku, w którym obchodzimy 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce i zaledwie tydzień przed wyborami samorządowymi.

 

 

 

Rocznice skłaniają do podsumowań – podczas Kongresu Kobiet Pomorza zastanowimy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi i publicznością, co dało kobietom w Polsce i na Pomorzu ćwierć wieku wolności; przypomnimy sobie, z jakimi problemami borykałyśmy się w pierwszych latach po ustrojowej transformacji; będziemy dyskutować o tym, co zmieniło się przez te lata na lepsze i jakie wyzwania wciąż stoją przed nami. 

 

 


W dyskusji udział wezmą znakomite przedstawicielki świata polityki, nauki, biznesu i sfery pozarządowej, między innymi: Olga Krzyżanowska, prof. Monika Płatek, prof. Ewa Graczyk, dr Maria Pawłowska, dr Aneta Chybicka, dr Elżbieta Zubrzycka i – oczywiście – Teresa Kamińska, Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Pomorzu. 

 

 

 

Ćwierćwiecze przemian to również odpowiedni czas, by docenić i wyróżnić panie, które swoją działalnością realnie wpływały i nadal wpływają na postrzeganie roli kobiet we współczesnej Polsce, ze szczególnym podkreśleniem ich zaangażowania na Pomorzu. Podczas wydarzenia specjalna nagroda Kongresu Kobiet Pomorza zostanie wręczona Pani Danucie Wałęsie. Nazwiska pozostałych wyróżnionych poznamy 8 listopada.

 

 


Tydzień przez wyborami samorządowymi na Kongresie Kobiet Pomorza nie może zabraknąć rozmowy z kandydatkami do pomorskich samorządów. Wspólnie z nimi spojrzymy na ważne, również w wymiarze lokalnym, problemy społeczne i ekonomiczne. Kandydatki zapytamy o ich priorytety w pracy na rzecz lokalnych społeczności, swoich miejscowości i całego regionu. 

 

 

W trakcie kongresu nie zabraknie też atrakcji dla publiczności – uczestniczki będą mogły w quizie z atrakcyjnymi nagrodami sprawdzić swoją wiedzę o społeczno-politycznych kwestiach kobiecych.

 

 

Udział w Kongresie Kobiet Pomorza jest bezpłatny.

Wymagana jest rejestracja: http://kongreskobietpomorza.evenea.pl/ 

 

 

Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi jest spektakl Teatru Błękitna Sukienka „KEEEFFE, Nie jestem królem”, według scenariusza i w reżyserii Rity Jankowskej, który odbędzie się w Klubie Winda (ul. Racławicka 17, Gdańsk Wrzeszcz). Bilety – w cenie 10 zł – do nabycia przed spektaklem.

 


Organizatorem Kongresu Kobiet Pomorza jest Trójmiejska Akcja Kobieca.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. 

Partnerem Strategicznym jest Perfumeria Douglas oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Partnerami są: Ambasada Królestwa Szwecji, Samsung, Hotel Gdańsk, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Teatr Błękitna Sukienka i Klub Winda oraz Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.

 

 


Dodatkowe informacje na:

http://kongreskobiet.pl/pl-PL/text/kongres_kobiet_pomorza (np. dotyczące możliwości opieki nad dziećmi podczas wydarzenia) lub https://www.facebook.com/events/304372113098090/

 

 

 

PROGRAM

Kongres Kobiet Pomorza

8 listopada 2014 r.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny

ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk, budynek C

 

 


8.30 Rejestracja


9.30 Otwarcie Kongresu Kobiet Pomorza – Teresa Kamińska, Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Pomorzu

 

 

9.50 Wykład inauguracyjny „Co w nas naturalne, co kulturowe?” dr Maria Pawłowska

 

 

 

 

10.10 Panel „Równość w polityce, biznesie i prawie w perspektywie 25 lat przemian”

Moderatorka: Małgorzata Żerwe

Uczestniczki: Olga Krzyżanowska, prof. Monika Płatek, dr Aneta Chybicka, dr Elżbieta Zubrzycka


11.40 Przerwa kawowa


12.10 Panel „Niewolnice miłości. O społecznym kreowaniu powinności żon, matek, babć i córek.”

Moderatorki: dr Anna Strzałkowska, Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska

Uczestniczki: prof. Ewa Graczyk i publiczność


13.10 Przerwa kawowa


13.30 Quiz dla publiczności z nagrodami


14.00 Wręczenie nagrody Kongresu Kobiet Pomorza pani Danucie Wałęsie oraz wyróżnień dla kobiet zasłużonych dla Pomorza

 

 

14.15 Prezentacja inicjatywy feministycznej w Europie

 

14.25 Panel „Chcemy suwaka, a nie zasuwać” Wprowadzenie „Czy kwoty na listach wyborczych wypromowały polityczne liderki?” Elżbieta Rutkowska, Lidia Makowska

Moderatorki: Elżbieta Jachlewska, Hanna Wilczyńska-Toczko

Uczestniczki: kandydatki na urząd prezydentek, wójciń, burmistrzyń oraz „jedynki” na listach wyborczych

 

Wspólne zdjęcie wszystkich kandydatek obecnych na KKP

 

16.00 Zamknięcie Kongresu Kobiet Pomorza

 


Wydarzenie w ramach Kongresu Kobiet Pomorza


18.00 Spektakl Teatru Błękitna Sukienka „KEEEFFE, NIE JESTEM KRÓLEM”,

         scenariusz i reżyseria Rita Jankowska, Klub Winda (ul. Racławicka 17, Wrzeszcz)

         Koszt biletu 10 złotych

 

 


 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij