Miasto

Kino Zaangażowane w wyjście z szafy

O „wychodzeniu z szafy” w Polsce. Pokaz filmu „Coming out po polsku” i dyskusja na temat coming outu rodziców osób LGB.

Pokaz filmu Coming out po polsku, reż. Sławomira Grünberga i Katki Reszke oraz dyskusja o coming outach osób i rodziców osób nieheteronormatywnych.

Film Coming out po polsku podejmuje temat praw i swobód obywatelskich osób nieheteronormatywnych funkcjonujących w konserwatywnym obyczajowo społeczeństwie. Bohaterami dokumentu są zarówno postacie publiczne – w tym publicysta Tomasz Raczek czy poseł na Sejm RP Robert Biedroń – jak i młode, ledwie rozpoczynające życie po „wyjściu z szafy” osoby z małych miejscowości.

12 marca, wtorek, godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk).

Historie opowiedziane w filmie ilustrują dynamikę przemian obyczajowych dokonujących się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Wypowiedzi bohaterów wskazują na postępującą eskalację postaw tolerancji, które wciąż współwystępują obok homofobii i przejawów społecznego ostracyzmu.

Po projekcji filmu, w związku z trwającą od marca kampanią społeczną „Rodzice, odważcie się mówić”, odbędzie się dyskusja na temat specyfiki coming outu rodziców osób nieheteronormatywnych.

Doświadczenia gejów i lesbijek w Polsce nadal mają słodko-gorzki wymiar. Z jednej strony coraz łatwiej o autentyczne szczęśliwe życie, a z drugiej wciąż nierzadko można doświadczyć przejawów braku zrozumienia a nawet ostracyzmu ze strony otoczenia. Coming out po polsku opowiada historie kilku bohaterów, którzy zdradzają nam swoje osobiste przeżycia w dążeniu do szczęścia i spełnienia w życiu.

Katka Reszke

Kiedy cztery lata temu zabieraliśmy się za realizację filmu Coming Out in Poland dla amerykańskiej publicznej telewizji (PBS) mieliśmy trudności ze znalezieniem bohaterów. Wiele osób ze środowiska LGBT w Polsce ukrywało się lub miało obawy przed wzięciem udziału w takim przedsięwzięciu. W 2011 mamy do czynienia z zupełnie inna sytuacją. Chętnych do udziału w naszym nowym, godzinnym filmie „Coming out po polsku” było znacznie więcej niż miejsca na ekranie.

Sławomir Grünberg

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij