Miasto

Kino Zaangażowane: Pussy Riot. Modlitwa punka

Pokaz filmu "Pussy Riot. Modlitwa punka" w Świetlicy KP w Trójmieście.

Pokaz filmu nawiązuje do cyklu seminariów dr Huberta Bilewicza (Prze)moc sztuki prowadzonych w ramach Uniwersytetu Krytycznego. W czwartek, 28 listopada odbędzie się seminarium pod tytułem Bunt cipek, czyli gdzie i z czego wolno szydzić?.  Pokaz filmu będzie rozszerzeniem tematyki spotkania poświęconego sztuce, ale również propozycją uczestniczenia w kinie zaangażowanym dotyczącym tematów społecznych.   

Opis filmu:
Zimą 2011 roku, po kontrowersyjnym przebiegu wyborów w Rosji, Władimir Putin został ponownie wybrany prezydentem kraju. W odpowiedzi na to setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby poddać w wątpliwość legalność wyborów, a tym samym legitymację Putina do rządów. Wśród protestujących były trzy młode radykalne feministki: Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alochina i Jekatierina Samucewicz, współzałożycielki zespołu punkowego Pussy Riot.
W kolorowych kominiarkach na głowach, pończochach i letnich sukienkach weszły do słynnej cerkwi Św. Ducha w Moskwie i zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń Święta Matko, wygnaj Putina. Po 40 sekundach zostały aresztowane. Wytoczono im pokazowy proces, oskarżono o „szerzenie nienawiści religijnej” i zagrożono 7-letnim wyrokiem więzienia.

Film jest kroniką tego „małego” aktu protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie i stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem. Nadając tej antyputinowskiej rebelii ludzką twarz, reżyserzy podążają za trzema młodymi kobietami, które – zdumione reakcją władzy – za kratami więzienia pozostają gotowe bronić swoich racji. Z relacji ich najbliższych i przyjaciół dowiadujemy się, co tak naprawdę doprowadziło je do przemiany z aktywistek w ikony walki o wolność słowa. Okazuje się, że historia Pussy Riot to performance, balansujący między farsą a tragedią. Wykorzystane przez władze Rosji do pokazania społeczeństwu „prawdziwej twarzy” opozycji, nie poddają się jednoznacznej ocenie. Ich osobista odwaga, poświęcenie własnym przekonaniom i świadomość polityczna bez wątpienia wywarły wpływ na aktualną sytuację polityczną w Rosji.

Kino Zaangażowane, film Pussy Riot. Modliwa Punka zostanie pokazany w niedzielę, 1 grudnia 2013 o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, (ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk).

Wstęp wolny

Pussy Riot. Modliwa Punka (Pussy Riot. A Punk’s Prayer), reż. Mike Lerner, Maksym Pozdorowkin, Rosja/Wielka Brytania, 2012, 86 min

Pokaz filmu oraz debata odbywają się w ramach cyklu Kino Zaangażowane wspieranego przez Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego.

    

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij