Miasto

Kino Zaangażowane: Lokatorzy na sprzedaż

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem!

Mieszkanie prawem, nie przywilejem! – to hasło znane z demonstracji i blokowania eksmisji. Mechanizm prowadzący do wywieszenia takiego transparentu pokazuje dokument Lokatorzy na sprzedaż. Po emisji filmu rozpocznie się debata o prawie do mieszkania z Maciejem Lisickim zastępcą prezydenta Gdańska, socjolożką miejską Joanną Erbel oraz Agatą Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

16 kwietnia, wtorek o godz. 19.00 w gdańskiej Świetlicy Krytyki Politycznej.

WSTĘP WOLNY! 


Kwestia mieszkaniowa jest jednym z najważniejszych, a ostatnio również palących tematów polityki miejskiej. Mieszkanie dla większości z nas jest niezbędnym elementem dającym poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie, w obecnej sytuacji gospodarczej stało się dobrem luksusowym – towarem rynkowym, a przestało być prawem do posiadania dachu nad głową. 

Opis filmu:
Film przedstawia historię sprzeciwu grupy mieszkańców kamienicy mieszczącej się przy ulicy Stolarskiej w Poznaniu. Dzięki bezpośredniemu oporowi lokatorów po wielu latach udało się zdemaskować proceder nielegalnych, brutalnych wysiedleń, dokonywanych głównie na zlecenia banków i kamieniczników przez tzw. „czyścicieli kamienic”. W zamyśle autorów filmu moralne oburzenie na krzywdę lokatorów z ul. Stolarskiej uwidacznia ten problem, jednak głównym celem jest sprowokowanie szerszej dyskusji i próba zmiany myślenia na temat przyczyn a nie tylko skutków. Film zrealizowany został przez niezależną grupę filmową Kontrplan. 

Joanna Erbel – socjolożka miasta, aktywistka, publicystka. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej, Redaktorka magazynu MIASTA. Członkini Kongresu Ruchów Miejskich. Pisze doktorat na temat roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej w Instytucie Socjologii UW. 

Agata Nosal-Ikonowicz – przewodnicząca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. 

Maciej Lisicki – zastępca prezydenta miasta Gdańska ds. polityki komunalnej.   

Projekt Kino Zaangażowane został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij