Miasto

Kim jest dzisiaj Człowiek, który spadł na ziemię?

Już w środę, 21 października o godz. 18.00 rozpoczniemy jesienną edycję Morza Kina Zaangażowanego. Głównym bohaterem filmu i rozmowy będzie David Bowie.

Podczas pierwszego jesiennego pokazu Morza Kina Zaangażowanego zostanie pokazany wczesny film z kluczowym udziałem Davida Bowiego – Człowiek, który spadł na ziemię. W ostatnim czasie kopia filmu została odnowiona i wydana ponownie. Pokazowi będzie także towarzyszyć prezentacja wybranych teledysków Davida Bowiego.

 

David Bowie to bez wątpienia artysta i zjawisko społeczne, któremu poświęcono całe tomy na temat sztuki, mody, androginii, niebinarności płci, a nade wszystko muzyki. Multiinstrumentalista, innowator wielu gatunków muzycznych (glam rocka, elektro, popu), autor kultowych przebojów, ale przede wszystkim międzypokoleniowy fenomen. Podczas wystawy o wymownym tytule „David Bowie Is”, która została najpierw pokazana w Londynie, a potem obiegła cały świat szczęśliwcy, którym udało się na nią dostać, opowiadali o przełomowym, inicjacyjnym wręcz doświadczeniu kontaktu z twórczością Bowiego, która wpłynęła na konstruowanie płci kulturowej czy budowanie samoświadomości na temat orientacji seksualnej. David Bowie to instytucja i swego rodzaju religia.

 

W filmie Roega Thomas Newton (Bowie) przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, składnika, którego zaczyna brakować na jego rodzimej planecie. Niestety sprawy się komplikują. Newton, który zdążył już zakosztować uroków życia, bogactwa i luksusu na Ziemi, coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania.

 

O filmie:
Człowiek, który spadł na ziemię (1976); dramat
scenariusz i reżyseria: Nicolas Roeg,
czas: 134’

Zwiastun filmu

Pokaz filmu Człowiek, który spadł na ziemię  odbędzie się  w środę, 21 października o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku.  Prelekcję i dyskusję po pokazie poprowadzi Julia Gierczak. Wstęp wolny!

Julia Gierczakfilmoznawczyni, doktorantka FSD UG, gdzie pisze pracę poświęconą twórczości Francois Ozona. Autorka tekstów poświęconych kinu, redaktorka pisma „Panoptikum”. Od 2015 w zespole Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Projekcja filmu organizowana jest w ramach projektu Morze Kina Zaangażowanego, którego kolejne odsłony odbędą się w wybrane środy do końca roku.

 

Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Przegląd Morze Kina Zaangażowanego dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij