Miasto

Kiedy kończy się kara?

Pokaz filmu „Intruz” w reż. Magnusa von Horn oraz rozmowa o karze i wybaczeniu za winę odbędzie się w czwartek, 17 listopada.

Jeżeli kara jest odpowiedzią na czyn zabroniony, to można dojść do wniosku, że wraz z jej wykonaniem sprawca odkupuje swoje winy. Czy jednak na pewno kara kończy się wraz z powrotem do domu? Jak silne jest poczucie krzywdy w społeczności? Co trzeba zrobić, by odzyskać zaufanie? Na te pytania odpowiedzi poszuka dziennikarka Urszula Abucewicz wraz z zaproszonymi gościniami.

Kwestia resocjalizacji wraca jak bumerang przy każdej głośniejszej sprawie- warto czy nie warto? Działa czy nie działa?  Co zmienić, by usprawnić system? Jak pracować, by uzyskać pożądane efekty? Wreszcie- w czym leży problem, przez który od lat nie udało się wypracować w pełni wydolnego procesu? „Intruz”, jeden z przebojów Festiwalu Camerimage 2015, zdobywca Złotych Lwów i Złotych Żuków, otwiera też nie mniej ważną kwestię- jak ciężko jest wybaczyć sobie i innym oraz jak żyć z piętnem zbrodniarza.

Magnus von Horn w swoim filmie „Intruz” pokazuje widzom i widzkom życie Johna, który po odbyciu kary opuszcza zakład poprawczy i wraca do swojego domu. Okazuje się jednak, że choć jego kara dobiegła końca, nie został zapomniana ani wybaczona przez lokalną społeczność. Co dalej zrobić z życiem, które zostało naznaczone przez zbrodnię?

Być może jesteśmy skazani na zbłądzenie raz i drugi po to, aby inni mieli okazję nam wybaczyć.

 Andrés Pascual

Informacje o filmie:
reżyseria: Magnus von Horn
Francja, Polska, Szwecja, 2015
Czas trwania: 1 godz. 38 min.

Wersja z polskimi napisami.

Pokaz filmu ”Intruz” w reż. Magnusa von Horna połączony z dyskusją odbędzie się 17 listopada 2016r. o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Pokaz filmowy odbywa się w ramach projektu „Morze Kina Zaangażowanego” i jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij