Miasto

Jeśli nie Bangladesz, to gdzie szyć?

Spotkanie z Markiem Rabijem, autorem książki „Życie na miarę” opisującej szwalnie w Bangladeszu oraz tragedię w Rana Plaza sprzed 3 lat.

Kiedy wiosną 2013r. doszło do tragedii w szwalni Rana Plaza, w wyniku której życie straciło niemal 1200 osób, cały świat postanowił wyrazić swoje oburzenie. Komentowano nieludzkie warunki panujące w fabrykach, w których produkowane są ubrania dla polskich i zagranicznych marek. Zaczęto nawoływać do bojkotu, zaprzestania zaopatrywania się w sklepach korzystających z usług azjatyckich fabryk. Co zmieniło się po 3 latach od tragedii?

Czas na wyciąganie dalekosiężnych wniosków jeszcze przed nami, jednak już teraz możemy zadać sobie pytania: czy korzystanie z usług takich szwalni jest konieczne? Czy z naszej, europejskiej perspektywy zasadne jest ocenianie warunków pracy na drugim końcu świata? Czy moda to tylko ubrania, a może coś więcej? Czy wszystkie sieciówki mają takie same standardy etyczne? Za co właściwie płacimy kupując kolejne buty? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w rozmowie z autorem, który w swojej książce pisze: Dobra prezencja bywa kluczem do sukcesu, a metka na ubraniu ma znaczenie. Czasami to kwestia życia i śmierci. Dla niektórych – dosłownie.

Producenci ubrań oszczędzają na wszystkim (…) Pomieszczenia, w których pracują robotnicy, są nadmiernie zatłoczone i nie spełniają podstawowych standardów bezpieczeństwa. Dla przykładu, w fabrykach zamyka się zazwyczaj wyjścia awaryjne, żeby utrudnić pracownikom wymykanie się na nieformalne przerwy. Ci, którzy przeżyli ostatnią tragedię w Bangladeszu, opowiadali właśnie o zamkniętych wyjściach przeciwpożarowych, które mogły uratować życie setkom kobiet pracujących w zawalonym budynku.

Agnieszka Brzostek, Gazeta Prawna

Spotkanie z Markiem Rabijem na temat metek na ubraniach szytych w Bangladeszu, a opisanych w jego książki „Życie na miarę” odbędzie się w poniedziałek, 16 maja o godzinie 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.

Marek Rabij dziennikarz działu gospodarczego „Newsweek Polska”. Wielbiciel gór i współczesnej Azji. Życie na miarę – jego debiut książkowy – jest rozwinięciem reportażu Krew, pot i szwy, za który autor został uhonorowany Nagrodą im. Władysława Grabskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście we współpracy z Ruchem Sprawiedliwości Społecznej.
Wydarzenie wpisuje się w działalność Domu Sąsiedzkiego Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście współfinansowaną ze środków Miasta Gdańska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij