Miasto

Jak włączać mieszkańców w planowanie przestrzenne miasta?

Miasto projektuje się dla mieszkańców - jak zapewnić im udział w planowaniu?

Partycypacja w mieście. Jak włączać mieszkańców w planowanie przestrzenne miasta? to debata z udziałem mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych oraz Biura Rozwoju Gdańska na temat partycypacji w planowaniu przestrzennym miasta.

8 kwietnia, poniedziałek,  godz. 17.30, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35.


Wstęp wolny

Celem spotkania będzie poszukiwanie dobrych praktyk w konsultacjach społecznych oraz dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać współpraca mieszkańców i jednostek organizacyjnych miasta Gdańska w zakresie planowania przestrzennego miasta.

Debata przewiduje krótkie prezentacje konkretnych praktyk partycypacyjnych w Trójmieście oraz otwartą dyskusję z udziałem panelistów i mieszkańców. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną działania prowadzone przez panelistów w zakresie konsultacji społecznych w Trójmieście (2-3 minutowe wystąpienia):

Plac Waryńskiego. Wymyślmy razem/Podleśna Polana – zagospodarowanie terenów zielonych we Wrzeszczu,STeR – System Tras Rowerowych dla Gdańska, Budowa kościoła w dzielnicy Łostowice w Gdańsku, Centrum Reaktywacja – wizja rozwoju historycznego Śródmieścia Gdańska, Park Grodowy i regulamin konsultacji społecznych w Sopocie.

Udział w panelu wezmą eksperci i ekspertki:

  • Marta Jaskulska, Biuro Rozwoju Gdańska,
  • Agnieszka Jurecka, architektka, Krytyka Polityczna Trójmiasto,
  • Marcin Gerwin, Sopocka Inicjatywa Rozwojowa,
  • Dariusz Słodkowski, radny PO, Marcin Szyszlak – Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Prowadzenie debaty:

Maria Klaman, Krytyka Polityczna Trójmiasto

Barbara Pujdak, Biuro Rozwoju Gdańska

Mamy dziś w Polsce prawdziwy boom partycypacyjny. Urzędy ścigają się na liczbę zorganizowanych konsultacji społecznych, organizacje pozarządowe pozyskują setki grantów i przygotowują dziesiątki publikacji o zaletach obywatelskiego uczestnictwa. Z pozoru wszystko jest w porządku i zgodnie z najnowszymi trendami. Ale czy na pewno rośnie nam w Polsce społeczeństwo obywatelskie z prawdziwego zdarzenia?

Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej, Warszawa 2012

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz objął spotkanie patronatem honorowym.


Organizatorami debaty są Biuro Rozwoju Gdańska i Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij